Świat Dysku

Encyklopedia

O płaskim świecie dyskusje

Encyklopedia

Postprzez grace » 16 sie 2012, o 21:56

No dobra, osobno tworzymy postaci, a ponieważ dobrze nam idzie, to można zacząć przechodzić do kolejnych faz projektu, czyli rozszerzenie tego na całą encyklopedię dyskową.

Możecie tu wpisywać:
miejsca, zwierzęta i rośliny, rzeczy, gildie i stowarzyszenia, pojęcia (np. zaklęcia, nazwy dla szczególnych zawodów, specyficzne wyrażenia itp). Jeśli będzie potrzebna jeszcze jakaś kategoria to też się stworzy. Przy okazji niektóre już istniejące jako postaci, trza będzie przepiąć do zwierząt.

Anyway.

Schemat podobny do poprzedniego

SŁOWO
Opis do słowa
Występowanie w książkach (książce)

Na razie cytaty można tu sobie darować ;)

Przykład:

kanapka z jajkiem i rzeżuchą
Ulubiona kanapka Rincewinda, jaka została stworzona specjalnie dla niego podczas oczekiwania na Świat.

Eryk, Ciekawe Czasy

Laska maga

Magiczny przedmiot, jaki posiada każdy mag. Laska nie może być pożyczana nikomu, ani nawet dotykana przez nikogo. Mag może ją tuż przed śmiercią przekazać następnej osobie. Ze względu na te właściwości, krąży o lasce piosenka "Laska maga ma na czubku gałkę".

Równoumagicznienie, Czarodziciel, Muzyka Duszy, ...
kliknij Tu>ObrazekA tu znajdziesz->Obrazek
Rejestr postaci i Naszą Encyklopedię, którą możesz pomóc tworzyć.
grace żeńska
Kelda

Reklama

Re: Encyklopedia

Postprzez grace » 29 sty 2013, o 10:27

Klasztor Nasłuchujących Mnichów z Ramptopów - przewodniczył mu Opat Lobsang. Zadaniem mnichów było wsłuchiwanie się w dźwięki historii by odnaleźć pierwszy dźwięk.
Do złudzenia przypomina to obserwacje gwiazd i wszelkich świateł, a także dźwięków z przestrzeni kosmicznej, które mają nam powiedzieć coś o historii ziemi.

Muzyka Duszy, Straż! Straż!, Pomniejsze Bóstwa

Retrofrebologia - "To działa tak: frenologia, jak wszyscy wiedzą, to metoda odczytywania charakteru, uzdolnień i umiejętności na podstawie badań guzów i zagłębień na głowie zainteresowanego.
Zatem – według tej szczególnej logiki, jaka charakteryzuje ankh-morporski umyśl – możliwe powinno być kształtowanie czyjegoś charakteru przez wywoływanie starannie wymierzonych guzów w odpowiednich miejscach. Można zajść do pracowni i zamówić sobie temperament artystyczny z tendencją do introspekcji, plus dodatkową lekką histeryczność. To, co się naprawdę dostanie, to uderzenia w głowę zestawem młotków różnych rozmiarów, ale dzięki
temu wzrasta zatrudnienie i pieniądze trafiają do obiegu, a to przecież najważniejsze."
grace żeńska
Kelda

Postprzez kasztan4321k » 9 lut 2013, o 03:19

Skarpeta z połówką cegłówki w środku

Jedna z najpotężniejszych broni w opinii Rincewinda.
Sposób użycia: zaczaić się na przeciwnika za rogiem i w odpowiedniej chwili zaatakować.
Broń wydaje się z pozoru dziecinna ale właśnie z tego powodu przeciwnik nie bierze jej na poważnie. O swojej pomyłce przekonuje się dopiero później.

Kolor Magii

Czarodzicielstwo.

Czytałem je w większości albo jako dziecko albo w trakcie transu więc za ewentualne pomyłki przepraszam :/
Niesamowite jak dużo ludzi uważa mnie za idiotę.
Niesamowite jak dużo ludzi ja uważam za idiotów
Niesamowite jak dużo innych ludzi uważa mnie i tych pierwszych za idiotów
Wniosek: Każdy jest idiotą ;>
kasztan4321k męska
Bozon

Reputacja: 595

Postprzez grace » 12 kwi 2013, o 10:46

Bardzo proszę o opisanie gildii ;)
Można ogólnie, a jak ktoś się pokusi o więcej szczegółów to i zawsze można artykuł podlinkować ;)
grace żeńska
Kelda

Postprzez grace » 28 kwi 2013, o 17:19

No dobra, dla ułatwienia na dobry początek do Pratchettopedii zostały dołożone Gildie i niektóre miejsca (będzie więcej).

Czy możecie z nimi pomóc?
Są to:
Aktorów Gildia
Ankh-Morpork
Architektów Gildia
Balsamistów i Rzemiosł Pokrewnych Gildia
Bhangbhangduc
Błaznów Gildia
Borogrovia
Cukierników Gildia
Cyrulików i chirurgów Gildia
Ćmoki
Dibblerów, G.S.P., Gildia
Djelibeybi
Dmuchaczy Szkła, Gildia
Dolasy
Dunmanifestin
Galanteryjników, Gildia
Grawerów i Drukarzy, Gildia
Hazardzistów Gildia
Heroldów Gildia
Historyków Gildia
Hydraulików i Szambonurków, Gildia
Kamerdynerów, Gildia
Korbowych Gildia
Krawców, Gildia
Krull
Księgowych i Lichwiarzy, Gildia
Kucharzy, Gildia
Kupców, Gildia
Lancre
Leschp
Magików Gildia,
Mechaników Gildia
Nauczycieli Gildia
Ofiar Gildia
Ohulan Cutash
Piekarzy Gildia
Płatnerzy Gildia
Praczek Gildia
Prawników Gildia
PRzemytników Gildia
Pseudopolis
Psia Gildia
Skrytobójców Gildia
Sto Helit
Sto Lat
Straż Miejska Ankh-Morpork
Strażników Gildia
Straży Ogniowej Gildia
Szczurołapów Gildia
Szewców i Rymarzy Gildia
Szwaczek Gildia
Tancerek Egzotycznych Gildia
Überwald
Woźniców i Poganiaczy, Gildia
XXXX
Zegarmistrzów, Gildia
Złodziei, Gildia
Żebraków, Gildia
Źródlany Zakątek
grace żeńska
Kelda

Postprzez Kinga » 28 kwi 2013, o 17:48

Przydałby się jeszcze:
Tsort
Efeb
Piekło
Zmokberg
Kraina Baśni
Kreda
Piekielne Wymiary
Bathys
Tanty
Pseudopolis Yard
Wielki Nef
Opera
Pod Rozbitym Bębnem
Pod Załatanym Bębnem
Miedzianka
Pałac Patrycjusza
Pod Kubłem
Ankh
Morpork
Mroki

a także
Puls Ankh-Morpork
Brekcja
Przygody Pana Królisia
Rusznic
Ósmy kolor
Regulamin jest fajny. Ścieżka kasztana nie. FAQ ma sporo odpowiedzi, jak nie ma tam Twojego pytania, pisz PW.
Kinga żeńska
ciotka cierpienia

Reputacja: 3854

Postprzez grace » 28 kwi 2013, o 18:02

Brekcja jest, tylko Corvv eksperymentuje z ustawieniami i zaraz się znajdzie.

Ja proszę opisy, bo na razie to lista tych bez opisu jest zastraszająco długa!
A do tego mnóstwo z tego to postaci epizodyczne, wskazane przez Ciebie i ciągle bez opisu i boję się, że jak Ty tego nie zrobisz, to nikt nie zrobi ;/
grace żeńska
Kelda

Postprzez Kinga » 28 kwi 2013, o 18:08

Wiesz, że ja robię po kolei. Do wszystkiego dotrę w końcu :)

Jestem w połowie Zbrojnych.

Srebrna Orda jest źle przypisana, powinna być jako stowarzyszenie.

Na razie krótkie opisy, byle żeby było. Potem się zajmę rozwijaniem tego.

Ankh - Rzeka dzieląca Ankh-Morpork na Ankh i Morpork. Jest jedyną rzeką, na której da się obrysować zwłoki. Sunie leniwie przez środek miasta i wpada do Okrągłego Morza.

Książki:
Kolor Magii
Równoumagicznienie
Straż! Straż!
Zbrojni
Muzyka Duszy
Maskarada

------------------------------------------------------------------
Bathys - Świat z którego pochodził troll <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,74,tethis.html">Tethis</a>. Składa się głównie z wody.

Książki:
Blask Fantastyczny

Dunmanifestin - Siedziba bogów Dysku na szczycie Cori Celesti.

Książki:
Ostatni Bohater

Cori Celesti - Najwyższa góra na Dysku. Znajduje się dokładnie na środku i wygląda jak bardzo długa igła. Na jej szczycie znajduje się <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,604,dunmanifestin.html">Dunmanifestin</a>.

Książki:
Ostatni Bohater

Imperium Agatejskie - Najbogatsze państwo na Dysku. Znajduje się na Kontynencie Przeciwwagi. Zostało opanowane przez <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,54,srebrna-orda.html">Srebrną Ordę</a>.

Książki:
Kolor Magii
Ciekawe Czasy

Djelibeybi - Najstarsze państwo na Dysku, pomiędzy Tsortem i Efebem. Znane głównie z piramid i braku pieniędzy. Zarządzane przez faraonów.

Książki:
Piramidy

Ankh-Morpork - Największe miasto Dysku składające się z dumnego Ankh i złodziejskiego Morpork. Przecina je rzeka <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,662,ankh.html">Ankh</a>. Zarządzane jest przez patrycjuszy, a wcześniej przez królów. Miasto często jest napadane, ale nigdy nie zostało zdobyte. Każda napadająca je banda staje się w końcu kolejną mniejszością, z własnymi sklepami i graffiti. Funkcjonują tu wszelkiego rodzaju gildie, dzięki czemu przestępczość jest zorganizowana i pilnuje się sama.

Książki:
Kolor Magii
Równoumagicznienie
Straż! Straż!
Zbrojni
Muzyka Duszy
Maskarada

Srebrna Orda jest źle przypisana, powinna być jako stowarzyszenie.

Na razie krótkie opisy, byle żeby było. Potem się zajmę rozwijaniem tego.

Ankh - Rzeka dzieląca Ankh-Morpork na Ankh i Morpork. Jest jedyną rzeką, na której da się obrysować zwłoki. Sunie leniwie przez środek miasta i wpada do Okrągłego Morza.

Książki:
Kolor Magii
Równoumagicznienie
Straż! Straż!
Zbrojni
Muzyka Duszy
Maskarada

Bathys - Świat z którego pochodził troll <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,74,tethis.html">Tethis</a>. Składa się głównie z wody.

Książki:
Blask Fantastyczny

Dunmanifestin - Siedziba bogów Dysku na szczycie Cori Celesti.

Książki:
Ostatni Bohater

Cori Celesti - Najwyższa góra na Dysku. Znajduje się dokładnie na środku i wygląda jak bardzo długa igła. Na jej szczycie znajduje się <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,604,dunmanifestin.html">Dunmanifestin</a>.

Książki:
Ostatni Bohater

Imperium Agatejskie - Najbogatsze państwo na Dysku. Znajduje się na Kontynencie Przeciwwagi. Zostało opanowane przez <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,54,srebrna-orda.html">Srebrną Ordę</a>.

Książki:
Kolor Magii
Ciekawe Czasy

Djelibeybi - Najstarsze państwo na Dysku, pomiędzy Tsortem i Efebem. Znane głównie z piramid i braku pieniędzy. Zarządzane przez faraonów.

Książki:
Piramidy

Ankh-Morpork - Największe miasto Dysku składające się z dumnego Ankh i złodziejskiego Morpork. Przecina je rzeka <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,662,ankh.html">Ankh</a>. Zarządzane jest przez patrycjuszy, a wcześniej przez królów. Miasto często jest napadane, ale nigdy nie zostało zdobyte. Każda napadająca je banda staje się w końcu kolejną mniejszością, z własnymi sklepami i graffiti. Funkcjonują tu wszelkiego rodzaju gildie, dzięki czemu przestępczość jest zorganizowana i pilnuje się sama.

Książki:
Kolor Magii
Równoumagicznienie
Straż! Straż!
Zbrojni
Muzyka Duszy
Maskarada
Regulamin jest fajny. Ścieżka kasztana nie. FAQ ma sporo odpowiedzi, jak nie ma tam Twojego pytania, pisz PW.
Kinga żeńska
ciotka cierpienia

Postprzez grace » 29 kwi 2013, o 09:06

Dzięki, Kinga! Przynajmniej któreś z tych ostatnio dodanych haseł ;)

Chciałam powiedzieć, że mamy aktualnie 160 haseł bez opisu!! (Jeśli ktoś woli, aktualnie to jest 23%).
Zarówno postaci, miejsc, gildii itp.

W związku z tym oficjalnie protestuję przeciwko dodawaniu kolejnych haseł bez opisu, dopóki z tymi z opisem nie zejdziemy do 100 lub niżej.
Właściwie to będę tę normę pewnie obniżać z czasem.
Będę dodawać hasła posiadające opis - na bieżąco, ale nie puste!
Te sobie będą czekały na mojej tajnej liście: do dodania.

Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do wszystkich forumowiczów. Jestem przekonana, że każdy może opisać którąś z postaci, miejsc, gildii czy zbiorowości. Nawet jeśli nie wypiszecie wszystkiego, to świat się nie zawali, z czasem doda się więcej.

Możecie też wyłapywać to, co ma mieć przekierowanie do czegoś innego. Mówiąc przekierowanie, mam na myśli, że z różnych nazw będzie się wchodziło do tej 1 właściwej, posiadającej opis!.
grace żeńska
Kelda

Postprzez Kinga » 29 kwi 2013, o 09:54

Efeb - Państwo znane z filozofów i udziału w Wojnie Tsortiańskiej.

Książki:
Eryk
Pomniejsze Bóstwa

Ee - Zaginione miasto, podobno znalezione przez A, href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,406,abraxas.html>Abraxasa</a> i <a href="http://www.pratchett.pl/swiat,dysku,155,truckle-nieuprzejmy.html">Truckla</a>.

Książki:
Pomniejsze Bóstwa

Octavo - Księga z ośmioma zaklęciami stworzenia, którą zgubił Stwórca podczas tworzenia Dysku. Na pierwszej stronie znajduje się rysunek przedstawiający Bel-Shamharotha. Na początku była przykuta do postumentu w piwnicy Niewidocznego Uniwersytetu, w tej chwili znajduje się tam gdzie wszystkie rzeczy połknięte przez Bagaż. Gdyby się ktoś dowiedział, gdzie to jest, dajcie znać.

Książki:
Kolor Magii
Blask Fantastyczny

Kinga żeńska
ciotka cierpienia

Postprzez Uuu! » 29 kwi 2013, o 11:18

Byłem już bliski napisania opisu do Octavo, ale na szczęście Kinga była pierwsza. "Na szczęście" dlatego, że nie pamiętałem, że zostało połknięte przez Bagaż. Na tym chociaż przykładzie widać jak moja wiedza jest dziurawa. Staram się tę wiedzę połatać i pocerować, ale powtórnie przeczytałem dopiero "Kolor Magii" i choć porobiłem sobie sporo notatek, to brak mi, jak widać powyżej, wiedzy z kolejnych książek (które przeczytałem wszystkie, ale pamięć już nie ta... właściwie to nigdy nie była dobra).
No to dodam choć te hasła, które z dużą dozą prawdopodobieństwa nie występują w kolejnych książkach.

--------------------------------------------

Graczy, Gildia - Nie jest opisane czym się konkretnie zajmowała. Można się domyślać, że hazardem. Jest o niej tylko wzmianka przy okazji niechęci Pani do stawiania jej świątyń i ołtarzy: "Kilku co odważniejszych członków Gildii Graczy próbowało raz eksperymentować z jej kultem w najgłębszych podziemiach siedziby Gildii. W ciągu tygodnia wszyscy zginęli od nędzy, mordów lub zwyczajnej Śmierci."

-------------------------------------------------------------

krańcołowcy - Małe niebiesko-zielone ptaki żywiące się rybami wypadającymi z Dysku wraz z Krańcowym Wodospadem.

-----------------------------------------------------------

hydrofobi - Magowie z Królestwa Krull, którzy wskutek długoletniego treningu wykształcili u siebie tak silne obrzydzenie do wody, że są w stanie poruszać się nad wodą wyobrażonymi przez siebie przezroczystymi dyskami. Umierają młodo, gdyż nie mogą żyć sami ze sobą. Noszą czarno-niebieskie szaty.

W tym ostatnim nie wiem czy powinno być "hydrofobi", czy "hydrofoby", czy jeszcze jakoś inaczej, bo w książce nie ma tej nazwy w mianowniku.

EDIT: Oczywiście wszystkie hasła z Koloru Magii.
Musiałby pracować kilka tysięcy lat, by osiągnąć jakiś efekt, ale to przecież nie powód, by rezygnować.
Uuu! męska
Ups!
Ups!

Reputacja: 4715

Postprzez grace » 29 kwi 2013, o 11:43

Ok, z Gildią Graczy mam dylemat, bo miałam sprawdzić jak to jest po angielsku. Zdaje się, że to jest jedno i to samo co Gildia Hazardzistów. Ale dzięki, najwyżej podepniemy pod Hazardzistów ;)
grace żeńska
Kelda

Postprzez Kinga » 29 kwi 2013, o 11:56

Można jeszcze dopisać, że Gildia Graczy jest na przeciwko Gildii Alchemików.

Informacja ze Zbrojnych.
Kinga żeńska
ciotka cierpienia

Postprzez Uuu! » 29 kwi 2013, o 12:32

Jest w Kolorze Magii pełno różnych nazw geograficznych wspomnianych w jednym zdaniu i pewnie nie mających kontynuacji w kolejnych książkach. Czy takie hasła nas interesują?

EDIT: Albo hasła w rodzaju Cudowny Koncentrator Fresnela, Dryfująca Klątwa Vestcake'a, Enigma Piekielnego Spalania, „Księga Oktarynowych Baśni”, Osobiste Zaburzenie Grawitacyjne Atavarra, Sucharki Podróżne Kapitana Ośmiopantera, Śmiały Wędrowiec ?
Musiałby pracować kilka tysięcy lat, by osiągnąć jakiś efekt, ale to przecież nie powód, by rezygnować.
Uuu! męska
Ups!
Ups!

Reputacja: 4715

Postprzez Kinga » 29 kwi 2013, o 12:41

Ja opisuję siódmo-planowe postacie, wszystko jest istotne :)
Kinga żeńska
ciotka cierpienia

Następna strona

Powrót do Świat Dysku

Większość czarownic nie wierzy w bogów. Wiedzą naturalnie, że bogowie istnieją. Czasami ubijają z nimi różne interesy. Ale nie wierzą w nich. Zbyt dobrze ich znają. To tak jakby wierzyć w listonosza.

Wyprawa czarownic, dodał(a) Marek_Sobczak