Pratchettowe dyskusje..

Pożegnanie Mistrza

Niemieszczące się w powyższych seriach...

Re: Pożegnanie Mistrza

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 1 kwi 2015, o 15:52

W The Economist ukazał się artykuł-wspomnienie o Sir Terry'm. To jeszcze jedna, niebagatelna forma nobilitacji dla Niego. Pięknie i z wyczuciem napisany, zwraca uwagę tytułem: 'Of gods and men' ('Bogowie i ludzie'), będącym, oczywiście, nawiązaniem do 'Of Mice and Men' J. Steinbecka i - jakże trafnie i zwięźle - definiującym tematykę Świata Dysku, a przy tym sugerującym włączenie twórczości Sir Terry'ego do kanonu literackiego.

Artykuł opatrzony jest Jego zdjęciem - być może najpiękniejszym spośród wszystkich: Sir Terry wpatrzony w nas, o oczach dobrych i dowcipnych, z delikatnym uśmiechem, sowimi brwiami i jedyną w swoim rodzaju brodą. Średnio długą i zdecydowanie białą ;)

Artykuł jest też dostępny on-line (niestety w tej wersji zdjęcie zostało przycięte i zatraciło swoją artystyczną kompozycję; niemniej to ON):
http://www.economist.com/news/obituary/ ... 6-gods-and
A potem lodowiec wycofał się, zostawiając po sobie moreny, jeziora i kamienie...
E. Niziurski
Stanisław Ssakmorski męska
Flażolet

Reputacja: 2895

Reklama

Postprzez reeven » 3 kwi 2015, o 20:08

Z Reevenowych pomyłek:
"Biją ale nie wiesz ,w którym kościele "
reeven żeńska
Czarodziciel

Reputacja: 3374

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 8 maja 2015, o 22:40

"Goodnight, sweet prince"
Załączniki
STP R.I.P..jpg
STP R.I.P..jpg (24.51 KiB) Przeglądane 1692 razy
A potem lodowiec wycofał się, zostawiając po sobie moreny, jeziora i kamienie...
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez witoldw » 26 paź 2015, o 15:41

Mnie też książki Terrego wychowały. Był mistrzem i pozostanie mistrzem. Długo takiego wspaniałego człowieka o takiej wyobraźni nie będzie. Może równać się z największymi jak chociażby z Tolkienem. Świat Dysku to niesamowity świat, którego chce się kąsać i zdobywać co nóż, a to dzięki różnorodności. Dziękuje mu za jego twórczość codziennie. :clap:
Hustle Obrazek
witoldw
Gorzej niż Rincewind

Reputacja: 0

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 30 paź 2015, o 17:12

Hej, Witku, załóż swój wątek powitalny, taki zwyczaj:)
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca

Reputacja: 5112

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 30 paź 2015, o 18:45

No to, jak już tu jesteśmy, zapalmy świeczkę Sir Terryemu -

,
I.
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 3 lis 2015, o 01:09

Dobiegł końca All Souls' Day. Może warto zastanowić się: czy Sir Terry miał duszę? Jeśli tak, to gdzie ona teraz jest? Przygląda się różnym forum.pratchett around the world? Może widział/-a Konwent? Czy w ogóle Pratchett wierzył w istnienie duszy?

W ŚD ciała postaci umarłych - naturalnie czy też 'ze wspomaganiem' (ang. 'assisted') - zostają tam, gdzie spotkał je Koniec, ale ich właściciele w formie immaterialnej dalej sobie funkcjonują - nie tylko idąc przez ostatnią pustynię, ale też czasem uczestnicząc w 'ciągu dalszym' (jak np. król Verence). Czy Pratchett miał na myśli ducha (jak duch króla, ojca Hamleta) - czy duszę?..
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez 4jola » 3 lis 2015, o 23:34

Bardzo podoba mi się instytucja Ducha.
Ale z drugiej strony,tak wspaniałe intelekty i cudownie twórcza energia nie mają prawa ulec biodegradacji.Powinny się gdzieś odrodzić... I tu Reinkarnacja wpycha mi się nachalnie w głowę. Miotam się.
Myślę,że Mistrz duszę miał i to w pełni.Powinien zostać Duchem i móc palnąć w łeb co niektórych,bo teraz może być Wszędzie.
Ale pewnie tak nie jest,bo głupota króluje na salonach w pełni i nie powstrzymana.
Eeeh,Mistrzu...
"My,z matką twoją,rasizmowi mówimy twarde i zdecydowane: raczej nie !"

"-Zamknijcie się sierżancie.Jesteście wolnym trollem.To rozkaz."
4jola
Pani Palm

Reputacja: 5149

Postprzez abigail » 4 lis 2015, o 11:29

Stanisław Ssakmorski napisał(a):czy Sir Terry miał duszę?

Cóż za aroganckie i ignoranckie [?*)] pytanie! [bo jeśli to miała być "prowokacja" - to bardzo niskich lotów jednakowoż... ;( ]
Taż:
a) dusza Jego w pismach Jego - jest oczywista i namacalna! [i wielokrotnie w tekstach jego widać było wiarę w takąż]
b) z pewnością nie był.. bezduszny /dosłownie i w przenośni/
c) nawet totalny materialista wie, że "wartości" mają duszę (skądinąd Mistrz o niej pięknie pisał.. słowami Śmiercia), a Mistrz miał wartości, że hohohoho! ;)

Jak ta dusza żyje i co ma z tego Mistrz - to już inne pytanie...
Ale odpowiedzią może być zasadniczo jedynie mistyka i metafizyka... a one materialistom nie leżą ... (trupem..[?]), więc wypada zmilczeć z racji poszanowania.. i pozwolić działać... tajemnicy (na którą Mistrz, przy całym swym racjonalizmie był wszak wielce otwarty :) )

*) pytajnik, bo nie mogę uwierzyć w aż taką ignorancję u Ssaku :)
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
abigail żeńska
Elefant Terrrrrrrrrrrrible

Reputacja: 3367

Postprzez Uuu! » 4 lis 2015, o 13:43

Stanisław Ssakmorski napisał(a):czy Sir Terry miał duszę?

Jeśli miał (ma?) to po śmierci zapewne się zdziwił.
Musiałby pracować kilka tysięcy lat, by osiągnąć jakiś efekt, ale to przecież nie powód, by rezygnować.
Uuu! męska
Ups!
Ups!

Reputacja: 4869

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 4 lis 2015, o 18:35

abigail napisał(a): aroganckie i ignoranckie [?*)] pytanie! [bo jeśli to miała być "prowokacja" - to bardzo niskich lotów jednakowoż

Nie, Abi: to jest zwyczajne pytanie natury refleksyjnej i każda tutaj osobista refleksja w odpowiedzi na nie jest dobra - tak jak te wszystkie powyżej. To pierwszy Dzień Zaduszny po odejściu Sir Terryego i stąd ta chwila zastanowienia.

Uuu! napisał(a):to po śmierci zapewne się zdziwił

I to jest jakże pratchettowa odpowiedź!

Może jeszcze jakaś?..
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez abigail » 4 lis 2015, o 19:41

Wybacz Ssaku - ale chyba popadłeś w samozaprzeczenie :roll: :

"Nie, Abi" - by zaraz potem: "każda tutaj [...] w odpowiedzi jest dobra" - znaczy wszak, że moja też... czyli należało jednak napisać:
"Tak, Abi :clap: ... aczkolwiek... " - albo źle mnie uczyli logiki w pierwszej licealnej ;)

... Bo wszak, skoro nawet żelazko ma duszę (owszem nie każde, owszem te sprzed wieku, tem niemniej jednak... ;) ) - to jakże można pytać czy Mistrz ... :?: [sikający pies zbulwersowany] :)

Owszem - podyskutować jak ją mógł nam przedstawić do rozumienia - to inna sprawa.. :)

Reasumując: MIAU! (bo... KOTY SĄ MIŁE!) :)
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
abigail żeńska

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 4 lis 2015, o 20:04

Moje "Nie, Abi" jest odpowiedzią na Twoje - chore - podejrzenia o 'prowokację' i posądzenia o 'ignorancję i arogancję'.

Nawet wątek 'Pożegnanie Mistrza' potrafisz zepsuć.
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez abigail » 4 lis 2015, o 22:21

sam sobie zepsułeś - nie bacząc na przymrużenia oka.

Twój wybór i Twój charakter. I Twoje poczucie humoru...

(jak ty piszesz, coś, co kogoś obruszy - to fajnie, bo twoje, więc "słuszne, cudne i niepodlegające dyskusji (no chyba że tak totalnie palniesz, jak kiedyś Corvvinu za sekarowy sposób uhonorowania ST.... - tam się już nie dało "wuonacyć" tego coś pisał - musiałeś się poddać....
Jak Ci ktoś wytknie, że niekoniecznie cudny palnąłeś tekst - to "
Stanisław Ssakmorski napisał(a):Nawet wątek 'Pożegnanie Mistrza' potrafisz zepsuć.

Brawo! Trzymaj tak dalej! Jesteś wspaniały! Dokładnie w duchu Mistrza. Winszuję :)

Co nie zmienia faktu - że mnie to akurat Ty Pożegnanie Mistrza zepsułeś...

Dystansowałam się sama do swych "chorych" asocjacji wobec twego tekstu... a że się poczułam urażona Twoim
(jakże wdzięcznym) zapytaniem czy Mistrz miał duszę? Eech... no oczywiście - nie miałam prawa :) Że starałam się je obrócić w żart - cóż...
Dowcipne to twoje pytanie [jak dla mnie] nie było... ale próbowałam je jako takie zrobić - nie pozwoliłeś). Twoja brocha Ssaku... "Mistrz z Tobą i duchem tekstów jego" choć jak cię czytam to.. na abarot raczej chyba... :)
abigail żeńska

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 5 lis 2015, o 08:27

Proszę o spokój i chwilę zadumy.
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca

Reputacja: 5112

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pratchettowe dyskusje..

- Głupi byłeś, wierząc, że skrytobójcy poza miastem do czegokolwiek się nadają.
-Ja? Nigdy...
-Wystarczy, że oddalą się na pięć mil od porządnego krawca i lustra, a rozsypują się na proszek - burczał Clete.

Muzyka duszy, dodał(a) grace