Trylogie i krótkie serie

Jakim Nomem jesteś?

O serii książek z Johnnym Maxwellem w roli głównej, Nomach i potencjalnych innych krótkich seriach.

Jakim Nomem jesteś?

Postprzez Marek_Sobczak » 24 maja 2011, o 21:41

Nie, nie będzie tu żadnego testu. Po prostu zajrzyj w głąb siebie i zdefiniuj małe stworzonko które w Tobie siedzi. Pomijając wszystkie pasożyty, jakiego Noma przypominacie? Czy drzemie w was Angalo? Czy może Babka Morkie czy może Malskin?
Otwórz się przed sobą i wyznaj jak wiele w Tobie jest małej istotki.
Obrazek
Avatar użytkownika
Marek_Sobczak męska
Dyżurny Klasowy
 
Posty: 3068
Lokalizacja: Oxford

Reklama

Re: Jakim Nomem jesteś?

Postprzez Gurder » 10 sie 2012, o 10:40

Nie to, żebym chciał odkurzać stary temat.
Fajny temat. Szkoda, że tak mało forumowiczów czytało Nomów Księgi. Ja całkiem niedawno skończyłem czytanie Nomów Księgi: Wyjścia, Kopania i Odlotu.
Od początku wpadł mi w oko Gurder, którego nickiem się ochrzciłem na forum.
W zestawieniu trzech głównych bohaterów Angalo, Masklina i Gurdera T. Pratchett zastosował świetny zabieg - ukazania trzech różnych światopoglądów:

Angalo - typ Terrego Pratchetta - wierzący w technologię - typ twardo stąpającego po ziemi noma, typowy naukowiec, który zresztą napisał "Naukową Encyklopedię dla młodych, ciekawskich Nomów", na tyle, ile mógł, uczynił ją bestsellerem naukowym. W jego postać równie dobrze można wcielić Terrego, którego Angalo poglądy reprezentuje. Zafascynowany technologicznym dziedzictwem świata, podnieca się na widok Statku, który 15.000 lat wcześnie budują Nomi. Za kierownicą ciężarówki jest w swoim żywiole. NIezwykły zatem kompan Dorcasa, który z kolei pielęgnował przez całą nieobecność powyższych trzech wielką koparkę o imieniu Jekub

Masklin - typ noma, który wszystko zlewa, a któremu przyświeca idea PRZESTRZENI. Często zapatrzony w niebo, nie interesuje go jak, ona powstała, interesuje go jej rozmiar i wielkość.

Gurder - typ religijny, wierzący w Arnolda Brosa (zał. 1905) jako boga, który wszystko stworzył, począwszy od Sklepu. Zdaje sobie sprawę, że Arnold już nie żyje, więc spotkanie Wnuka Richarda, 39, jest dla niego niezwykłym przeżyciem. Uznaje go za wcielone bóstwo. Bardzo zatroskany o czystość religijną swoich ziomków, co widzimy np w sytuacji zetknięcia się z Florydyjczykami (nomami, którzy mówią w rdzennym języku nomów). Wówczas nazywa ich 'Poganami". Gurder przeżywa kryzys wiary, gdy okazuje się, że na świecie jest baaardzo dużo nomich kolonii i każda ma swojego przywódcę religijnego, który wierzy w całkiem co innego, niż Arnold Bros (zał. 1905) nazywając tym samym innowierców "idiotami". Gdy rozmawia z Rzeczą (sześcian, który jest komputerem pomagającym nomom na świecie - inf. dla tych, co nie czytali Ksiąg Nomów), ta jako owoc, ucieleśnienie i ukoronowanie technologicznej wiary Terrego Pratchetta, postanawia "taktycznie milczeć",jak to czytamy. Nie znajduje Gurder oparcia nawet w Rzeczy.

Najbliżej mi jednak do Gurdera. Dlaczego? Dmomyśl się :)
"Niech stanie się tu Sklep" 'Arnold Bros (zał. 1905)'
Avatar użytkownika
Gurder męska
Pan Bogu
 
Posty: 117
Lokalizacja: Bielawa
Reputacja: 159


Powrót do Trylogie i krótkie serie

- Coś podobnego, Gytho Ogg... Myślałam, że nie da się ciebie zaszokować.
- Zaszokować nie. Ale zdziwić jest całkiem łatwo.

Maskarada, dodał(a) grace

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron