Trylogie i krótkie serie

Jakim Nomem jesteś?

O serii książek z Johnnym Maxwellem w roli głównej, Nomach i potencjalnych innych krótkich seriach.

Jakim Nomem jesteś?

Postprzez Marek_Sobczak » 24 maja 2011, o 21:41

Nie, nie będzie tu żadnego testu. Po prostu zajrzyj w głąb siebie i zdefiniuj małe stworzonko które w Tobie siedzi. Pomijając wszystkie pasożyty, jakiego Noma przypominacie? Czy drzemie w was Angalo? Czy może Babka Morkie czy może Malskin?
Otwórz się przed sobą i wyznaj jak wiele w Tobie jest małej istotki.
Obrazek
Marek_Sobczak męska
Dyżurny Klasowy

Reklama

Re: Jakim Nomem jesteś?

Postprzez Gurder » 10 sie 2012, o 10:40

Nie to, żebym chciał odkurzać stary temat.
Fajny temat. Szkoda, że tak mało forumowiczów czytało Nomów Księgi. Ja całkiem niedawno skończyłem czytanie Nomów Księgi: Wyjścia, Kopania i Odlotu.
Od początku wpadł mi w oko Gurder, którego nickiem się ochrzciłem na forum.
W zestawieniu trzech głównych bohaterów Angalo, Masklina i Gurdera T. Pratchett zastosował świetny zabieg - ukazania trzech różnych światopoglądów:

Angalo - typ Terrego Pratchetta - wierzący w technologię - typ twardo stąpającego po ziemi noma, typowy naukowiec, który zresztą napisał "Naukową Encyklopedię dla młodych, ciekawskich Nomów", na tyle, ile mógł, uczynił ją bestsellerem naukowym. W jego postać równie dobrze można wcielić Terrego, którego Angalo poglądy reprezentuje. Zafascynowany technologicznym dziedzictwem świata, podnieca się na widok Statku, który 15.000 lat wcześnie budują Nomi. Za kierownicą ciężarówki jest w swoim żywiole. NIezwykły zatem kompan Dorcasa, który z kolei pielęgnował przez całą nieobecność powyższych trzech wielką koparkę o imieniu Jekub

Masklin - typ noma, który wszystko zlewa, a któremu przyświeca idea PRZESTRZENI. Często zapatrzony w niebo, nie interesuje go jak, ona powstała, interesuje go jej rozmiar i wielkość.

Gurder - typ religijny, wierzący w Arnolda Brosa (zał. 1905) jako boga, który wszystko stworzył, począwszy od Sklepu. Zdaje sobie sprawę, że Arnold już nie żyje, więc spotkanie Wnuka Richarda, 39, jest dla niego niezwykłym przeżyciem. Uznaje go za wcielone bóstwo. Bardzo zatroskany o czystość religijną swoich ziomków, co widzimy np w sytuacji zetknięcia się z Florydyjczykami (nomami, którzy mówią w rdzennym języku nomów). Wówczas nazywa ich 'Poganami". Gurder przeżywa kryzys wiary, gdy okazuje się, że na świecie jest baaardzo dużo nomich kolonii i każda ma swojego przywódcę religijnego, który wierzy w całkiem co innego, niż Arnold Bros (zał. 1905) nazywając tym samym innowierców "idiotami". Gdy rozmawia z Rzeczą (sześcian, który jest komputerem pomagającym nomom na świecie - inf. dla tych, co nie czytali Ksiąg Nomów), ta jako owoc, ucieleśnienie i ukoronowanie technologicznej wiary Terrego Pratchetta, postanawia "taktycznie milczeć",jak to czytamy. Nie znajduje Gurder oparcia nawet w Rzeczy.

Najbliżej mi jednak do Gurdera. Dlaczego? Dmomyśl się :)
"Niech stanie się tu Sklep" 'Arnold Bros (zał. 1905)'
Gurder męska
Pan Bogu

Reputacja: 159

Powrót do Trylogie i krótkie serie

- Chce pan, tego...żebyśmy go zaatakowali? spytał nieszczęśliwy gwardzista.
(..)- Oczywiście idioto!
- Ale tego...On jest tylko jeden...- zauważył dowódca.
- I jeszcze się uśmiecha- dodał któryś z jego ludzi.
- Pewnie lada chwila zacznie się huśtać na kandelabrach- uzupełnił jego kolega.- I kopnie stół, i w ogóle.
- Przecież nie jest nawet uzbrojony!- wrzasnął Wonse.
- Tacy są najgorsi- stwierdził ze stoickim spokojem czwarty gwardzista.- Skaczą na bok, widzi pan, i łapią miecz wiszący nad kominkiem.
- Właśnie. A potem dźgają człowieka krzesłem.
- Tutaj nie ma kominka! Nie ma miecza! Jest tylko on! Bierzcie go!
Dwóch gwardzistów ostrożnie chwyciło Vimesa za ramiona.
- Nie będziesz próbował bohaterskich sztuczek?- upewnił się szeptem jeden z nich.
- Nie wiedziałbym nawet, jak zacząć.
- Acha. To dobrze.

Straż! Straż!, dodał(a) reeven