Trylogie i krótkie serie

Szczury z 'Maurycego..' dyskowym odbiciem nomów?

O serii książek z Johnnym Maxwellem w roli głównej, Nomach i potencjalnych innych krótkich seriach.

Szczury z 'Maurycego..' dyskowym odbiciem nomów?

Postprzez Corvvin » 24 gru 2008, o 13:44

Jakiś czas temu wpadła mi w łapy u znajomego książka "Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury". Przeznaczona raczej dla młodszych czytelników, ale zawsze Pratchett to Pratchett, więc pożyczyłem ją sobie dla odświeżenia..

I tak uderzyło mnie to, że w zasadzie jest to pomysł znany z ksiąg nomów, przeniesiony do dyskowej rzeczywistości...

Tu i tu mamy do czynienia z małymi świnko-morskimi* społecznościami.
Tu i tu ich rozumienie zewnętrznego świata oparte jest na interpretacjach odnalezionych tekstów (bajka o Panu Króliku/regulamin sklepu).
Tu i tu duże znaczenie ma sfera mistyczno/religijna... Mamy duchowym przywódców, małych ciałem a znaczących duchem..
Tu i tu mamy 'mechaników' interesujący się techniką i jej wykorzystywaniem..
Tu i tu mamy konflikt pokoleń, starszych niechętnym zmianom...
Tu i tu mamy problem słabnącej pozycji dawnych przywódców...

Hm?

* w sensie wielkości, poza tym świnka morska to tak naprawdę nie jest, ani świnka, ani morska..
Obrazek
Corvvin męska
Uczulony na szczęście

Reputacja: √-1

Reklama

Re: Szczury z 'Maurycego..' dyskowym odbiciem nomów?

Postprzez Uuk » 24 gru 2008, o 13:56

Corvvin napisał(a):* w sensie wielkości, poza tym świnka morska to tak naprawdę nie jest, ani świnka, ani morska..

To tak, jak kobieta informatyk. :P Sorry, Kinga. :D
+++ Błąd Dzielenia Przez Ogórek. Zainstaluj Wszechświat Ponownie I Rebootuj. +++

Obrazek
Uuk
Mag I stopnia

Reputacja: 14

Postprzez Kasia M. » 27 gru 2008, o 12:05

łę, ja wiem..
jakby tak rozłożyć jakąkolwiek inną książkę, wyszłoby na to samo..
weźmy na przykład takich magów. nie zgadza się tylko wzrost. ;)
ja mu mówię dopraw se na talerzu bo dzieci przecież jedzą on nie jest sam nie może wymagać żebym ja wszystkim ostro gotowała a na dwa garnki no luuudzie przesada
Kasia M. żeńska
Ysabell

Reputacja: 61

Postprzez szkot » 27 gru 2008, o 14:57

Masz rację Kasia. Zacząłem się zastanawiać nad tym, ale też do mnie nie przemawia to porównania. Koncepcja jest podobna, ale nie zgodzę się. Może Terry podświadomie stworzył u nich podobne cechy.
Magia jednak ma w zwyczaju czekać w ukryciu niby grabie leżące w trawie.
szkot męska
Lu-Tze

Reputacja: 64

Postprzez arycka » 8 paź 2011, o 22:33

Wydaje mi się, że oparł obie "nacje" na swoich przemyśleniach odnośnie społecznych i psychologicznych aspektach tworzenia się pierwszych grup plemiennych. Wytwarzające się kasty, oraz kontakt z nieznanym światem (ludzi w obu przypadkach). Mamy kapłana, mamy mechanika, mamy starsze pokolenie, które jeszcze do końca nie ogarnia. To są te same mechanizmy, a jednak obie te opowieści różnią się od siebie. Szczury, które pozyskały rozum, próbują się odnaleźć w pokrętnej rzeczywistości myśli. Nomy tymczasem mają swoją przeszłość i swoją zaprzeszłość, którą powoli odkrywają. Są (szczególnie te sklepowe) już na wyższym poziomie w konstruowaniu społeczeństwa. Mi Nomy bardzo swego czasu przypominały Figli. Ale to tylko w kwestii wzrostu :P Teraz czeka na mnie "Dywan" do przeczytania, to obaczym jak Pratchett od najmłodszych lat rozważał perspektywę.. dywanu ;)
arycka
Student Magii

Reputacja: 83

Powrót do Trylogie i krótkie serie

Nieoczekiwane pojawienie się nagiej kobiety zawsze skłania do przemyślenia najbliższych planów.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork, dodał(a) grace