Niekoniecznie o Terrym...

Co teraz czytacie?

... i niekoniecznie o fantasy...

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 23 lip 2017, o 07:48

"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Wegnera i "Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III" G. Maciejewski.
Pierwsze męczyło mnie opisami bitew, jak w grze komputerowej, ale wątek oddziału zagończyków, tfu, tego no: czaardanu, wciągał.
Natomiast drugi tytuł męczy błędami ortograficznymi, co dziwne, bo przez "Klinikę języka" wydany. I bardzo ładnie pokazje, że nic się nie zmienia od wieków. Mechanizmy w polityce są te same i ograne.
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca

Reputacja: 5033

Reklama

Postprzez Morte » 31 lip 2017, o 23:51

Czytam obecnie "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda. Książka opowiada o życiu warszawskich elit w okresie PRL. Jest wiele rzeczy opisanych w powieści, które wydają się zupełnie obce spoglądając na dzisiejsze realia. Przykładowo w książce są opisane sytuacje gdy po zakupie samochodu poza granicami ówczesnej Polski należało opłacić podatek po przyjeździe do kraju, który wynosił więcej niż koszt samego samochód lub jakim problemem było przywiezienie dywanu z Paryża do naszej ojczyzny. Często też występują opisy tego jak przy wódce próbowano załatwiać interesy lub jak trudno było wyjechać z Polski. Ciekawią też fragmenty o tym z jakim pochlebstwem pisano na przykład o polskich plażach lub miejscach wypoczynkowych. W niektórych momentach język Tyrmanda jest barwny. Niejednokrotnie byłem zaskoczony wyszukanymi metaforami. Największe wrażenie zrobiła na mnie analiza rozmów bohaterów pod kontem dyplomatycznym. Książkę czyta się w miarę lekko, ale bywają też monotonne momenty.
Cóż może zmienić naturę człowieka?
Morte męska
Mag I stopnia

Reputacja: 413

Postprzez Detrytus » 1 sie 2017, o 19:44

"Drażliwe tematy" Gaimana. Chciałem kupić "Legendy nordyckie" ale wszystkie wyszły. Tyrmand też czeka w kolejce.
Nigdy nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Stanisław Jerzy Lec
Detrytus męska
Profesor NU

Reputacja: 2402

Postprzez LoboBlanco » 8 sie 2017, o 22:14

Cudo_Tyłeczek napisał(a):"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Wegnera i "Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III" G. Maciejewski.
Pierwsze męczyło mnie opisami bitew, jak w grze komputerowej, ale wątek oddziału zagończyków, tfu, tego no: czaardanu, wciągał.

Ooj! Ja za to osobiście przepadam za stylem pisania Wegnera. Szczerze mówiąc, to trochę kojarzy mi się z Tolkienem. A historia czaardanu jest porywająca - kojarzą mi się z Indianami ;D Przyznam, że polecam także 3 następne tomy i podpowiem, że ostatni zostawia smaczek i chęć czekania na następny. Także, jeśli chodzi o historię rodziny generała Laskolnyka. ;)
Obrazek
Przestrzeń fantazji jest niezrównanym azylem dla Outsiderów rzeczywistości...
LoboBlanco żeńska
Student Magii

Reputacja: 245

Postprzez Motopompa » 8 sie 2017, o 22:33

LoboBlanco napisał(a):Ja, co prawda, w tym momencie tego nie czytam, ale chciałabym polecić książkę pt.: "Twój psychologiczny autoportret". Jest to interesujący test (w pełni wystandaryzowany, służy jako narzędzie pracy psychologów, pedagogów, terapeutów) osobowości. Zakłada, iż istnieje kilkanaście typów osobowości - odpowiadając na ponad 100 pytań możemy dowiedzieć się jaki przeważa w nas, jaki go dopełnia, a jakiego mamy najmniej. Poszczególne rozdziały poświęcone są konkretnym typom. Między innymi można znaleźć tam takie informacje jak ćwiczenia, aby wzmocnić jakieś cechu lub w drugą stronę. Warta uwagi jest także część o tym jak postępować z osobami o danym typie osobowości, gdyż czasem jest coś w nas, czego osoby nam bliskie nie rozumieją, a my nie potrafimy tego zmienić. Może warto? Może jest coś, czego o sobie można się jeszcze dowiedzieć? :)

Brzmi jak reklama co prawda ;D Ale naprawdę jest to ciekawa pozycja, jeśli ktoś się interesuje takim wewnętrznym aspektem. ;)

Oko jest co jakiś czas rzucane, jak znajdzie sposobną chwilę. O ile dostaję to czego się spodziewałem, tj. kolejny sztuczny model, w który można powciskać ludzi tak, żeby to było w miarę funkcjonalne, to musze przyznać, że to IMO najlepsza klasyfikacja jaką widziałem. Również dlatego, że nie szufladkuje człowieka w jakis konkretny sztywny typ jak Myers–Briggs, tylko autorzy od razu przyznają co tak naprawdę robią – czyli nie naukę jako poznawanie natury, tylko raczej psychologiczne narzędzie-okulary które ma pomóc zauważyć i interpretować pewne wzory zachowania. Ale może to mój BIAS wynikający z awersji do ludzi ślepo patrzących w 16 osobowości MBTI.
Tym bardziej imponujące jest, że pierwsze wydanie było w 1990 roku, czyli jest to, jak na psychologię, stara rzecz. Ale dzięki temu raczej prosta i niewymagająca wiedzy niezawartej w książce, przez co przystępna dla laika w dziedzinie teorii osobowości ;)

Generalnie fajna rzecz, tak w trakcie powolnego zapoznawania się, stwierdzam.
Brzydota leży w oku patrzącego.
What is 'first' is not necessarily more original or more important – it could be just preliminary.
Motopompa męska
Anima jest mądra i śliczna!!

Reputacja: 5484

Postprzez abigail » 8 sie 2017, o 22:58

a tak "Króla" Twardocha ktoś czytał?
- bo bym se chętne podyskutowała na ten temat...
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
abigail żeńska
Elefant Terrrrrrrrrrrrible

Reputacja: 3367

Postprzez Pretya » 30 paź 2017, o 22:01

Tak sobie przypadkiem weszłam na stary temat i Panna Nikt mi się przypomniała :) Stare czasy... muszę jutro do biblioteki zajść :)
Pretya
Gorzej niż Rincewind

Reputacja: 0

Postprzez Martetsu » 19 lis 2017, o 11:19

Jeżeli ktoś lubi rosyjską literaturę i środowisko tak zwanych nowych Rosjan", troszkę kryminalnych wątków, polecam gorąco książkę Casual Oksany Robski. Mega ciekawa książka, naprawdę polecam!
Jak dobrze, że mam zajęcia z nowej literatury rosyjskiej, można poczytać naprawdę fajne lektury :)
Starzenie się jest obowiązkowe. Dorastanie - opcjonalne
Martetsu żeńska
Mag II stopnia

Reputacja: 896

Postprzez Tigi » 19 lis 2017, o 21:55

Odkurzam aktualnie różnorakie przygody Fafryda i Szarego Kocura - czuję się, jakbym po wielu latach niewidzenia usiadła z dobrymi przyjaciółmi przy winie:-)
"One can't believe impossible things."
"I dare say you haven't had much practice. When I was your age, I always did it for half an hour a day. Why, sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.”
Tigi żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 1201

Postprzez Uuu! » 1 gru 2017, o 07:22

Niedawno przebrnąłem przez pięć książek Michała Cholewy.
I słowo "przebrnąłem" jest tu jak najbardziej na miejscu. Czytanie większości z nich szło mi jak krew z nosa pod górę.
Do sięgnięcia po te książki namówiło mnie dwóch kolegów, no i fakt, że MC jest synem naszego PWC-a też nie był bez znaczenia.
MC uprawia gatunek zwany militarną SF. Dla mnie było to pierwsze (i pewnie ostatnie) zetknięcie z tym gatunkiem. Sam pomysł jest ciekawy - wizja świata za ponad dwieście lat, gdzie ludzkość potrafi latać pomiędzy galaktykami z łatwością, jakby latała na drugi kontynent. Mamy do tego wojnę między trzema mocarstwami i jeszcze niedawny bunt SI (sztucznych inteligencji), których niedobitki wciąż zagrażają ludziom. W książkach najbardziej nudziły mnie opisy bitew w kosmosie. Fakt, że były sto tysięcy razy bardziej realistyczne niż w jakichś tam Gwiezdnych Wojnach, ale jednak nudne.
Z czterech książek, stanowiących cykl "Algorytmy Wojny", najlepszą książką jest trzecia część p.t. "Forta". Nawet jakieś nagrody zdobyła. Ale od nich wszystkich lepsze są opowiadania "Echa", które z pozostałymi łączy jedynie uniwersum. Może też dlatego, że "Algorytmy..." są napisane "na poważnie", a w niektórych opowiadaniach widać, że autor jednak ma poczucie humoru.
I tu ciekawostka. Bo o ile "Algorytmy..." są napisane "na poważnie", i humor jest tam raczej tylko taki "podskórny", to zauważyłem, że Świat Dysku miał wpływ na autora. Widać to poprzez podobne do Pratchetta używanie personifikacji.
No i jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo przeszkadza w czytaniu - nieprawdopodobna wręcz ilość literówek. Nie wiem czy jest jakakolwiek strona bez błędu.
Generalnie, jeśli ktoś nie jest fanem space marines, to nie polecam.
Musiałby pracować kilka tysięcy lat, by osiągnąć jakiś efekt, ale to przecież nie powód, by rezygnować.
Uuu! męska
Ups!
Ups!

Reputacja: 4715

Poprzednia strona

Powrót do Niekoniecznie o Terrym...

Otoczona chmurą słodkiego pachnącego dymu, niania przypomniała sobie, że Agnes czyta książki. Wszystkie czarownice, które mieszkały w jej domku, były typami książkowymi. Wierzyły, że można zobaczyć życie poprzez książki, ale to niemożliwe, a to z tej przyczyny, że słowa przeszkadzają.

Carpe Jugulum, dodał(a) Nobby Nobs