Niekoniecznie o Terrym...

Agatha Christie

... i niekoniecznie o fantasy...

Agatha Christie

Postprzez Dicey Reilly » 28 lip 2011, o 18:16

By ładnie zacząć...
Agatha Christie to jedna z najbardziej znanych autorów kryminałów i najlepiej sprzedająca się autorka wszechczasów. Spod jej pióra wyszło 90 powieści i sztuk teatralnych, większość (jeśli nie wszystkie) przetłumaczono na 45 języków a ilość sprzedanych książek jej autorstwa wynosi ponad dwa miliardy. Najbardziej znane postaci wykreowane przez nią to belgijski detektyw Hercules Poirot i detektyw-amator sędziwa panna Marple.
Prywatnie: dwóch mężów, jedno dziecko z pierwszego małżeństwa; w czasie wojny pracowała jako technik farmaceutyczny, stąd jej obszerna wiedza o truciznach; lubiła jabłka, śmietanę, konwalie, psy, teatr; nie lubiła hałasu, palenia w ogóle, pomarańczowego dżemu (tu jej nie rozumiem) i nade wszystko gotowanego mleka.

Ode mnie: uwielbiam jej książki. Początkowo zbierałam tylko te o Herculesie Poirot, jednak niedawno przekonałam się także do panny Marple, kilka tytułów o Beresfordach tak mocno nie kocham co poprzednie. Moje ulubione tytuły to:
I nie było już nikogo; Czarna kawa; Tragedia w trzech aktach; Tajemnica siedmiu zegarów; Kot wśród gołębi; Wielka Czwórka; Pięć małych świnek; Śmierć w chmurach. Najmniej zachwyciły mnie Karty na stół.
Jako wielbicielka z ogromną przyjemnością odkrywam że ekranizacje jej książek są ekstra, zwłaszcza nowe:zawsze zachwycam się nad grą Davida Sucheta - on jest przegenialny. Po obejrzeniu wywiadu z nim na YT o jego przygotowaniach do roli podziwiam go jeszcze bardziej i nie wyobrażam sobie innego Poirota w filmach. Aktorki wcielające się w pannę Marple też przypadły mi do gustu.
Pochwalę się jeszcze swoją kolekcją, a co:
http://i56.tinypic.com/35k505t.jpg http://i54.tinypic.com/x1ylw0.jpg
Ktoś lubi? Ktoś podziela moją miłość? Zapraszam do dyskusji :)

Obrazek
Czytaj "Dajsi" :P Bez "ś".
Skład: 75%Marchewy, 75%Bibliotekarza, 74%Niani Ogg, 64%Rincewinda, 63%Śmierci i 60%Vimesa.
Dicey Reilly żeńska
Kwestor

Reputacja: 2317

Reklama

Re: Agatha Christie

Postprzez reeven » 29 lip 2011, o 00:00

Jak na razie czytałam tylko jedną książkę(coś o zamordowanym dentyście).Była ciekawa,a że mam bujną wyobraźnie dość mocno na nią podziałała (boje się widać nawet na zwykłym kryminale :P ).Książka dobra,ale nie wciskająca w fotel.Właściwie mój pierwszy kryminał w pełnym tego słowa znaczeniu.Dobre jest to,że do końca nie byłam pewna o co tak naprawdę chodzi,choć parę rzeczy udało m się zgadnąć.Za to oglądałam dużo filmów na podstawie jej prozy i mi się podobały.
Z Reevenowych pomyłek:
"Biją ale nie wiesz ,w którym kościele "
reeven żeńska
Czarodziciel

Reputacja: 3374

Postprzez Elencza » 29 lip 2011, o 08:22

Lubię, czytam, dzięki za przypomnienie, dopiszę kolejne pozycje do mojej listy książek do wypożycznia :)
Akurat nie czytałam żadnej z wymienionych przez Ciebie jako ulubione, więc mam nadzieję, że ich lektura sprawi mi wiele satysfakcji.
Mimo licznych ekranizacji, oglądałam tylko (i to nigdy w całości) "Śmierć na Nilu". Widzę, że warto będzie rozwinąć się w tym temacie.
"Po prawej z głośnym wrzaskiem zawodu pękła cienka bariera pomiędzy namiętnym kochankiem, a kandydatem na świeżo upieczonego (za jakieś 9 miesięcy) ojca." M.Sobczak
Elencza żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 636

Postprzez nanny_ogg » 29 lip 2011, o 09:11

Gdzieś już, w jakimś temacie wypowiadałam się na temat jej książek- uwielbiałam ją czytać gdy byłam dzieckiem. Jako 8-9 latka przeczytałam chyba wszystko co wtedy wyszło drukiem(moja mama czytała kryminały, więc jako nałogowa czytelniczka,gdy przeczytałam swoje, czytałam wszystko co było w zasięgu ręki). Kiedy sięgałam po jej książki później, nie robiły już na mnie takiego wrażenia, ale jako lektura odprężająca, na jeden wieczór, czy przejazd pociągiem, na pewno dobre. Wolę jednak obecnie czytać A.CH. w oryginale...
Everything in life I share, except of course my teddy bear.
Obrazek
nanny_ogg żeńska
Plantopecha

Reputacja: 2927

Postprzez Dicey Reilly » 29 lip 2011, o 09:11

O, fajnie że temat nie pozostał bez echa :)
reeven napisał(a):coś o zamordowanym dentyście

A to pewnie 'Pierwsze, drugie, zapnij mi obuwie'. Rzeczywiście, mega wciskająca w fotel nie jest, ale mi się ją przyjemnie czytało. Z Christie jest tak że nie idzie (w większości) pochłonąć ich w miarę szybko, jak to bywa z innymi książkami. Ona jest jak duży posiłek - trzeba robić krótkie przerwy ;)
reeven napisał(a):Dobre jest to,że do końca nie byłam pewna o co tak naprawdę chodzi,choć parę rzeczy udało m się zgadnąć.

Mi się nigdy nie udało, już teraz nawet nie próbuję podejrzewać bo zawsze jest inaczej, a nie zaraz:przy jednym tytule było to zbyt oczywiste, ale nie wymienię co by ne psuć zabawy ;) Rozwiązaywanie zbrodni u Christie jest za mocno namotane dla mojego mózgu. Poszlak zawsze jest wiele i często wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego.

Obrazek
Czytaj "Dajsi" :P Bez "ś".
Skład: 75%Marchewy, 75%Bibliotekarza, 74%Niani Ogg, 64%Rincewinda, 63%Śmierci i 60%Vimesa.
Dicey Reilly żeńska
Kwestor

Reputacja: 2317

Postprzez Bacha85 » 18 lis 2012, o 00:36

Moja ulubiona autorka kryminałów. To ona wszczepiła mi miłość do klasycznego kryminału, sprawiła, że raczej nie sięgam po kryminały współczesne. Przeczytałam około 80 książek jej autorstwa, w tym ABC Murders również w oryginale (dorwałam go w taniej odzieży, za jedyną złotówkę!).
Uwielbiam postać pedantycznego Poirota, czy wszystkowiedzącej Panny Marple. Najmniej podchodzą mi Tommy i Tuppence, choć o nich akurat Francuzi nakręcili dwie świetne ekranizacje.
David Sutchett, w roli Poirota, to po prostu mistrzostwo :)
Na krzewie obok, miodowy ptak gniazdo buduje skrzydlaty,
patrząc na niego wspominam, jak zabrałeś mi moje kwiaty" Closterkeller- Cyan

"Så skapte hon mig i ulven grå
Och sade jag skulle åt skogen gå" Garmarna- Vedergällningen
Bacha85 żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 873

Postprzez sky » 29 sty 2013, o 00:32

Słowo uwielbiam to za mało powiedziane jeśli chodzi o tą autorkę. Ja kocham, wielbię i czczę jej książki. Humor, ciekawy język, doskonałe postacie i genialne, boskie intrygi. Plusem i minusem jest to, że pisała nie za długie książki. Ilość jest odpowiednia, a w dodatku powoduję, że jej książki są wydawane w wersjach "kieszonkowych", co ratuje mój i tak prawie zerowy budżet ^^ Poirot, Jane Marple, Państwo Beresford ciekawie, dokładnie przedstawione postacie. Poirot w końcu jest najgenialniejszym detektywem w całej historii kryminału :D
Do moich ulubionych i zarazem najciekawszych moim zdaniem kryminałów A. Christie należą: I nie było już nikogo , Morderstwo w Orient Expressie Nemezis N czy M ABC Kot wśród gołębi Po pogrzebie Hotel Bertram i jeszcze kilka dało by się wymienić :)

PS.
Zapomniałem prawie o niezapomnianej Pani Oliver
"Przeprowadzili bardzo dokładne badania, z których wynika jednoznacznie, że ludzkość stała się całkowicie bezużyteczna."
Dan Simmons "Hyperion"
„Wszechświat zbudowany jest z opowieści, nie z atomów.” Muriel Ruckeyser
sky męska
Skytrollik

Reputacja: 3588

Postprzez WoodlandFaun » 24 sie 2015, o 16:08

Książki pani Christie są takie eleganckie, zabawne i inteligentne. Czasem zdarza mi się odgadnąć, kto zabił (niestety, niektórzy autorzy kryminałów lubią popadać w schematy), jednak podczas lektury serii o Poirocie ani o pani Marple, nigdy nie trafiłam dobrze. Chyba moją ulubioną książką jej autorstwa pozostanie "Morderstwo w Orient Expressie" i "I nie było już nikogo". Tę drugą przeczytałam w jeden dzień, bo po prostu nie mogłam się oderwać od czytania... Chyba żaden pisarz nie będzie w stanie jej dorównać *przynajmniej w mojej skromnej opinii*.
"Książki nie dają prawdziwej ucieczki, ale mogą powstrzymać umysł, zanim sam siebie rozdrapie do krwi."

David Mitchell - Atlas Chmur
WoodlandFaun żeńska
Student Magii

Reputacja: 97

Postprzez Jadźka » 12 lis 2015, o 07:33

O, watek o Christie ;) Swego czasu podkochiwalam sie w Poirocie i fanatycznie pochlanialam ksiazki w jego udzialem (na szczescie jest tego tyle, ze wszystkich chyba nie zaliczylam). Bardzo klasyczne i bardzo "teatralne" kryminaly, ktore z realizmem maja niewiele wspolnego. Doceniam pomyslowosc autorki i cudowny klimat, ale juz tak nie wielbie jak kiedys. Mimo wszystko dobra Christie raz na jakis czas to czysta frajda. No i tak jak zwykle nie mam pamieci do fabuly, tak rozwiazania "Orient Expressu" i "10 Murzynkow" bede pamietac juz zawsze ;)
Nie ma innego życia, tylko najbliższe pięć minut. Reszta to wyobraźnia.
S. Mrożek

Random Travel Stories by Jadwi
Jadźka żeńska
Kierownik studiów nieokreślonych

Reputacja: 3287

Postprzez Bacha85 » 12 lis 2015, o 19:22

Jadźka napisał(a):Swego czasu podkochiwalam sie w Poirocie

He he :D
Znam to :)

Mam jedynie dwóch literacki idoli i jednym z nich jest właście Hercules Poirot :)

Drugim (na pierwszym podwójnym stopniu podium ofc) jest Havelock Vetinari :D
Na krzewie obok, miodowy ptak gniazdo buduje skrzydlaty,
patrząc na niego wspominam, jak zabrałeś mi moje kwiaty" Closterkeller- Cyan

"Så skapte hon mig i ulven grå
Och sade jag skulle åt skogen gå" Garmarna- Vedergällningen
Bacha85 żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 873

Postprzez Jostein Siwy » 12 lis 2015, o 20:04

Jeśli Agatha Christie, to przede wszystkim monsieur Hercule Poirot. Obsesja na punkcie symetrii, zdeklarowany snob.Jak go nie lubić?
W kwestii ekranizacji powieści z jego osobą, to o ile David Suchet (które to nazwisko brzmiało pierwotnie Suchewitz) wspaniale kreuje tę postać (nawet pobierał w tym celu lekcje... kaleczenia języka angielskiego), o tyle to jak bardzo owe filmy odbiegają od literackich pierwowzorów mocno mnie irytuje.
Choć muszę przyznać, że panna Marple dzielnie z małym Belgiem konkuruje, na mojej liście ulubionych kryminałów wysoką lokatę zajmuje "Morderstwo odbędzie się..."

A teraz z innej beczki: kto czytał "Inicjały zbrodni", czyli powrót Poirota w wydaniu Sophie Hannah?
Jeżeli dadzą ci papier w linie, pisz w poprzek.
Jostein Siwy męska
Mag IV stopnia

Reputacja: 1271

Postprzez Anima Vilis » 11 lip 2017, o 15:09

Kilka tygodni temu łyknęłam Morderstwo w Orient Expressie, And Then There Were None i Śmierć na nilu. Łatwe, miłe, przyjemne, generalnie git. Raczej niewiele się z tego wynosi, ale też nie po to czyta się takie książki.
ps. czy wat też bawi to jak zmienia się tytuł i wierszyk w And Then There Were None? Orginalnych "Niggers" przerobiono na "Indians", a w nowym serialu BBC (dla zainteresowanych występuje tam nawet Lord Tywin Lannister) użyto formy "Soldiers". :lol:
Obrazek
- A kiedy zaczyna się sztuka współczesna?
- Od 2 promili
Anima Vilis żeńska
Jednoosobowy kabaret

Reputacja: 4857

Powrót do Niekoniecznie o Terrym...

- Przepraszam, skłamałem, tak naprawdę to były pierniki - uspokoił ją szybko Maurycy. Ktoś, kto daje jedzenie, zawsze ma rację.

Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury, dodał(a) grace