Niekoniecznie o Terrym...

Co teraz czytacie?

... i niekoniecznie o fantasy...

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Morte » 3 lut 2017, o 18:10

Nareszcie trafiłem na lekturę, która mnie zadowala. Czytam obecnie zbiór opowiadań Teda Chiang'a pt. "Historia twojego życia". Jest to zbiór świetnych opowiadań z gatunku fantastyki naukowej. Jest w nich sporo na temat wiary człowieka w kontekście nauki lub religii. Wiele jest odniesień do nauk ścisłych, ale pewnie jest tak z powodu wykształcenia i zafascynowania autora tymi właśnie naukami. Oczywiście jest też sporo wątków filozoficznych odbiegających od wiary. Ciekawie ukazany pierwszy kontakt z cywilizacją pozaziemską jest tylko wisienką na przysłowiowym torcie. Zaskakuje dodatkowo to jak w miarę szybka akcja jest wpleciona w niektóre z tych opowiadań. Poprzez lekturę zrozumiałem, że chętnie powróciłbym do dzieł Stanisława Lema i mam plan to uczynić w najbliższym czasie. Książka zdecydowanie warta polecenia.
Cóż może zmienić naturę człowieka?
Morte męska
Student Magii

Reputacja: 154

Reklama

Postprzez Corvus26 » 4 lut 2017, o 20:09

Jakby ktoś był zainteresowany twórczością Jakuba Ćwieka w formie elektronicznej to polecam zajrzeć tutaj. Sam się jeszcze waham, nie czytałem jeszcze nic tego autora ale parę osób mi go polecało. Akcja ograniczona czasowo, zostało niecałe 12 dni.

A co do tematu to ostatnio nadrobiłem kilka sztuk Szekspira i nie dziwię się że jest to drugi najczęściej cytowany autor anglojęzyczny, oczywiście przy założeniu że za Biblią stoi jeden autor ;)
W końcu zabrałem się też za drugi zbiór opowiadań Lovecrafta, a odwiedzając ostatnio centrum taniej książki zaopatrzyłem się w Zimistrza, bo okazuje się że jeszcze mam braki w ŚD ;)
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?

— Albert Einstein
Corvus26 męska
Dziekan

Reputacja: 2559

Postprzez abigail » 5 lut 2017, o 01:27

Jestem w połowie "Białej gorączki" Hugo Badera - polecam. Można się nawet poczuć szczęśliwym (w porównaniu)...

A jutro zabieram się za "Panoramę współczesnej filozofii" - /bo dostałam dziś po 22-giej/. Trzymajcie kciuki! Jeśli nie odezwę się do przyszłego poniedziałku - znaczy, że poległam. Ale nie wymagam, by być na mym pogrzebie... No chyba, że ktoś lubi stypy - jak mój Arnold... :roll:
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
abigail żeńska
Elefant Terrrrrrrrrrrrible

Reputacja: 3247

Postprzez Tharna » 2 mar 2017, o 12:03

A ja dorwałam w antykwariacie ostatnio kilka książek Pratchetta, a razem z nimi leżała książeczka o myszach Dom Obiecany (Garry Kilworth)
Długo się zastanawiałam czy ją wziąć, bo przekroczyłaby mój budżet na zakupy ale w końcu zdecydowałam się go naruszyć i ksiązka wylądowała u mnie na półce :roll: :mrgreen:
Aktualnie ją pochłaniam ....
Podpis wziął i uciekł. Chciał wziąć urlop, ale mu nie dali.
Tharna żeńska
Student Magii

Reputacja: 206

Postprzez Jashmin » 4 mar 2017, o 13:56

Przeczytałam ostatnio Star Wars Darth Bane - Droga Zagłady.

Totalnie i absolutnie polecam. Wsysnęłam to na raz i gałki oczne i fałdy na mózgu lizać. Na szczęście, są jeszcze dwa tomy, więc zaraz się biorę. Naprawdę, trzyma cały czas w napięciu, nie nudzi się, fajnie napisana, sporo wyjaśnia w stosunku do filmów, no i główny bohater.. miodzio.

Na rowerku jadąc ostatnio nadrabiam dziecięce me zaległości w postaci Opowieści z Narnii i słucham sobie audiobooków. Jestem przy czwartym tomie, bo jak już zaczęłam, to równie dobrze mogę skończyć, a dojechać do pracy i tak trzeba. Świat mi się podoba, postacie główne na ogół mniej. Ale bardzo polubiłam Fauna Tumnusa i Błotosmętka :D
- Zapuść długie (włosy), zapleć warkocz, zapnij na końcu stalową klamrę i napierdalaj tym w ludzi z obrotu.
- Dobrze gada. Jeszcze do tego strój Xeny i ludzie bójcie się

Passion is good. Gets blood pumping.
Jashmin żeńska
Mag III stopnia

Reputacja: 1416

Postprzez hary0685 » 5 mar 2017, o 21:08

Jashmin napisał(a):Przeczytałam ostatnio Star Wars Darth Bane - Droga Zagłady.

Totalnie i absolutnie polecam. Wsysnęłam to na raz i gałki oczne i fałdy na mózgu lizać. Na szczęście, są jeszcze dwa tomy, więc zaraz się biorę. Naprawdę, trzyma cały czas w napięciu, nie nudzi się, fajnie napisana, sporo wyjaśnia w stosunku do filmów, no i główny bohater.. miodzio.

Gorąco polecam całą trylogię, w końcu to jeden z najważniejszych złych w uniwersum. To w końcu on ustanowił "zasadę dwóch": „Dwóch ich powinno być, nie więcej, nie mniej. Jeden, by przyjąć potęgę, drugi by jej pożądać”.
Trzeci tom, jest troszkę słabszy, ale mimo wszystko warto :)

Ja teraz czytuje:

Brian McClellan - Obietnica Krwi. Pierwszy tom trylogii o magach prochowych. Wciąga :)
- Vie pan, że innym określeniem ikonografa byłby "fotograf"? Od latacjańskiego słova "photus", które oznacza..
- "Skakać dookoła jak wariat i rozstawiać wszystkich po kątach, jakbyś był właścicielem"? - spytał William.
hary0685 męska
Wampirzy Fotograf

Reputacja: 3924

Postprzez 4jola » 5 mar 2017, o 22:27

hary0685 napisał(a):Pierwszy tom trylogii o magach prochowych. Wciąga

Ryli? Bi kerful. ;)
"My,z matką twoją,rasizmowi mówimy twarde i zdecydowane: raczej nie !"

"-Zamknijcie się sierżancie.Jesteście wolnym trollem.To rozkaz."
4jola
Pani Palm

Reputacja: 4865

Postprzez Jashmin » 7 mar 2017, o 21:46

hary0685 napisał(a):Gorąco polecam całą trylogię, w końcu to jeden z najważniejszych złych w uniwersum. To w końcu on ustanowił "zasadę dwóch": „Dwóch ich powinno być, nie więcej, nie mniej. Jeden, by przyjąć potęgę, drugi by jej pożądać”.
Trzeci tom, jest troszkę słabszy, ale mimo wszystko warto :)

Pozwolę sobie poprawić, że to Darth Revan ustanowił Zasadę Dwóch, ale to było tysiące lat przed Banem, ale Sithowie ją porzucili, a Bane ją odświeżył :D Swoją drogą, szalenie mi się podoba, w jaki sposób jest ona skomentowana w kontekście akademii sithów i później wydarzeń w 3. filmie [nowej trylogii]. Książka po prostu miooodzio!
- Zapuść długie (włosy), zapleć warkocz, zapnij na końcu stalową klamrę i napierdalaj tym w ludzi z obrotu.

Jashmin żeńska
Mag III stopnia

Postprzez Jashmin » 8 mar 2017, o 16:58

Przeczytałam autobiografię Carrie Fisher Księżniczka po przejściach - nie tylko o Gwiezdnych Wojnach [fala na SW :P] - świetnie napisana! No po prostu człowiek czyta i chichra się cały czas. Carrie miała mnóstwo dystnansu do siebie, swoich problemów [alkoholizm, narkotyki], sytuacji rodzinnej [jej ojciec - Eddie Fisher, w swoim czasie bardzo, bardzo znany piosenkarz - był małżem jej mamy - Debbie Reynolds, która w swoim czasie była bardzo bardzo piękną kobietą i znaną aktorką, a razem tworzyli piękną hollywoodzką rodzinkę. Następnie jej ojciec zostawił Debbie dla Elizabeth Taylor, której mąż był najlepszym przyjacielem Eddiego, ale zmarł w wypadku, więc Eddie poczuł się w obowiązku pocieszyć Elizabeth.. Ale potem Elizabeth znalazła sobie innego, a Eddie znalazł sobie inną.. a potem jeszcze chyba sześć innych, łącznie z Miss Louisiana], wychowywania się w hollywoodzkim świecie bez takich przyziemnych znajomych [który świat jest prawdziwy - ten na planie czy ten później?].. Rewelacyjna książka! Polecam - nie tylko dla fanów SW ^^

Jashmin żeńska
Mag III stopnia

Postprzez abigail » 8 mar 2017, o 17:12

Umberto [Świeć Panie nad Jego Duszą] Eco "Cmentarz w Pradze" - polecam gorąco (jak już nic innego nie zadziała - to jako książkę kucharską) ;) Jak to Umberto - popis erudycji, ślicznie ubrany, a przy okazji satyra przeładna na hejt wszelaki i teorie spiskowe (oraz owych źródła)... no mniam! (przy tym kupa łatwo wchodzącej historii europy jako takiej :) - ja bym to włączyła do kanonu lektur... przynajmniej w liceum 8-) Niechby młodzież wiedziała - jak myśli i działa miernota sfrustrowana a ... jednostronnie utalentowana... [by nie rzec - "unde malum" ;) - bo i tak by to można ...] :)
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
abigail żeńska

Postprzez oki » 8 mar 2017, o 17:29

W szale poegzaminowym od 25 lutego przeczytałam 6 książek.
Myślę, że biegowe autobiografie nie wzbudzą waszego entuzjazmu, a dodatkowo żadna nie zrobiła na mnie jakiegoś wrażenia.
Za to zachęcam do "Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Nie oglądałam filmu, który był głośny przed kilkoma laty, ale książka jest genialną zbieraniną przypadków i od nowa napisanej historii od 1905 r., patrząc z perspektywy Allana - stulatka. Świat byłby zupełnie innym miejscem, gdyby Allan po nim przez kilkadziesiąt lat nie krążył. A nowa przygoda zaczyna się niewinnie, a kończy zaskakująco. Przyjemne, w kilku miejscach do uśmiechnięcia z nieporadności, w kilku do śmiechu. Relaks jak przy kieliszku wina i na trzeźwo.
Dziś kupiłam "Polskie morderczynie" Katarzyny Bondy (seria Biedronka na dzień kobiet <3 :lol: ). Kontynuacja wątku więziennego w moim życiu po Orange is the New Black. Kilkanaście historii morderstw. Opisanie sytuacji przez kobiety podsumowane informacjami z akt śledztwa. Jestem jakoś w połowie, bo to jakieś 450 str. formatu kieszonkowego i szybko się czyta. Jak na razie widać, jak sytuacja często odpowiada za charakter a następnie czyny tych kobiet. I to, że część z nich nie ma wglądu w sytuację oraz oskarżają wszystkich, tylko nie siebie. Sprawy w większości z lat 90, ale część nawet pamiętam (zabicie maturzysty w Lasku Młocińskim, nie miałam potem w LO pozwolenia na ogniska tam przez to co się zdarzyło 10 lat wcześniej i było dziełem przypadku...). Aktualnie 9.90 zł w Biedronce, warte inwestycji (regularna, nadrukowana cena wydania kieszonkowego to 14.90 ;))
Może obudzisz się, mając dość rozsądku, by być głupim.
oki
Mag IV stopnia

Reputacja: 1587

Postprzez Genoa » 11 mar 2017, o 15:53

A ja ostatnio z rzeczy wartych wspomnienia czytam głównie Pratchetta. Teraz np. skończyłam czwartą Naukę Świata Dysku a zaczynam Ostatni Kontynent. Nauka bardzo pouczająca o myśleniu uniwerso- i humanocentrycznym, ale też trochę mnie zmęczyła tym razem. Kontynent chcę powtórzyć dla czasu, który bardzo w nim lubię.

Potem może sięgnę po te tomy Pottera, które mam. Albo może po Amerykańskich Bogów? Jeszcze zobaczę.
Genoa
Student Magii

Reputacja: 117

Postprzez Tharna » 14 mar 2017, o 18:09

Przeczytałam książkę o myszach i jestem zadowolona, spełniła moje oczekiwania :)
Teraz zabrałam się za Kinga. Nigdy go jeszcze nie czytałam.
Dostałam od męża na Dzień Kobiet "Cmętarz Zwieżąt" ... pierwsze strony są zachęcające ... :)
Podpis wziął i uciekł. Chciał wziąć urlop, ale mu nie dali.
Tharna żeńska
Student Magii

Reputacja: 206

Postprzez Jashmin » 14 mar 2017, o 20:25

W sumie nie wiem czy powinnam pisać tutaj czy w wątku żywieniowym, ale dałam memu Lubemu na Mikołaja World of Warcraft - the official cookbook*, co by się nauczył nieco pichcić, a na zachętę, przepisy z gry, którą w swoim czasie ciupał namiętnie. No i wszem wobec obwieszczam w ogłoszeniach parafialnych, że przepisy z tej książki są naprawdę wybitne i pyszne! Przetestowaliśmy już kilka, wszystkie wyszły super! Nie są jakieś trudne, ale kombinacje składników i pomysłów wychodzą tak fajnie, że aż ciężko się powstrzymać od szamania.

Na Dzień Kobiet od owegoż mego Lubego otrzymałam Gaimanowską The Norse Mythology. Korzystając z wolnego wieczoru, kiedy on siedzi i łupie w jakieś gry figurkowe z innymi przedstawicielami Warhammera, ja się biorę za czytanie!

*Jeśli kiedykolwiek poczujecie niezmożoną potrzebę zrobienia mi prezentu, to totalnie się nie obrażę za Deceptive Desserts: A Lady's Guide to Baking Bad! [Christine McConnell]

Jashmin żeńska
Mag III stopnia

Postprzez abigail » 14 mar 2017, o 20:37

Jashmin napisał(a): Nie są jakieś trudne, ale kombinacje składników i pomysłów wychodzą tak fajnie, że aż ciężko się powstrzymać od szamania.

Dawaj je w topiku kulinarnym :) ale tojuż! :)
abigail żeńska

Poprzednia strona

Powrót do Niekoniecznie o Terrym...

Dwóch bandytów złapało Babkę Morkie.
Był to poważny błąd. Z zaskakującą szybkością, wskazującą na dużą wprawę, zaatakowana odwinęła się, rozległy się dwa głośne klaśnięcia i obaj napastnicy cofnęli się, trzymając się za obite policzki.

Nomów księga wyjścia, dodał(a) Marek_Sobczak