Niekoniecznie o Terrym...

Co teraz czytacie?

... i niekoniecznie o fantasy...

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Tharna » 7 maja 2017, o 20:37

Próbowałam przebrnąć przez "Za sceną" Olivii Cunning, ale poległam :(
Dziś wzięłam się za Misery S. Kinga
Podpis wziął i uciekł. Chciał wziąć urlop, ale mu nie dali.
Avatar użytkownika
Tharna żeńska
Student Magii
 
Posty: 43
Lokalizacja: pomorze
Reputacja: 206

Reklama

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez abigail » 8 maja 2017, o 13:15

Frans de Waal - wszystko i cokolwiek: polecam wielce!

Przeczytałam "bonobo i ateista" (duże "b" mi chyba Arnold zepsuł... on od miesięcy sam się pastwi nad tą klawiaturą... i ewidentnie ją zepsuł - zalał whiskey lub temu podobne - bo shitf szaleje :roll: ) ale każde jego jest smakowite :) Znaczy Pana "de Waala" :)
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
Avatar użytkownika
abigail żeńska
Elefant Terrrrrrrrrrrrible
 
Posty: 3620
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 3367

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Uuu! » 13 maja 2017, o 09:25

Przeczytałem "Regułę dziewiątek" Terrego Goodkinda. Pomysł na książkę ciekawy, ale wykonanie takie sobie. Najbardziej przeszkadzało mi łopatologiczne tłumaczenie jakichś spraw, głównie motywów działania bohatera. Samo tłumaczenie dlaczego zrobił tak a nie inaczej, co nim kierowało, co wtedy myślał jest OK, ale tutaj za każdym razem mamy każdą sprawę tłumaczoną na kilka sposobów. Tak, żeby aby na pewno zrozumieli wszyscy, którzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Przez to książka spokojnie mogłaby być o połowę cieńsza, a tylko by na tym zyskała. Może na rynek europejski autor powinien przygotowywać skróconą wersję?
Poza tym wiele rzeczy trochę naciąganych. Dwa światy, które są oddzielone od siebie przez tysiąc lat, ale doskonale potrafią dogadać się po angielsku i to nawet bez obcego akcentu, bo wykrycie takiego przybysza z obcego świata jest praktycznie niemożliwe.
No i te "pogawędki" przy mało sprzyjających okolicznościach. Budynek się pali, sufit w ogniu, ale zamiast uciekać to utnijmy sobie jeszcze pogawędkę. Jakby nie można było uciąć sobie tej pogawędki przynajmniej piętro niżej.
A do tego okazuje się, że skręcenie człowiekowi karku jest rzeczą banalnie prostą.
Książka ostro zalatuje marysuizmem.
Syn ma całą serię "Miecza Prawdy" tegoż autora, ale raczej się nie skuszę.
Musiałby pracować kilka tysięcy lat, by osiągnąć jakiś efekt, ale to przecież nie powód, by rezygnować.
Avatar użytkownika
Uuu! męska
Ups!
Ups!
 
Posty: 2011
Lokalizacja: Trapezfik
Reputacja: 4869

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez LoboBlanco » 16 maja 2017, o 19:00

Ja, co prawda, w tym momencie tego nie czytam, ale chciałabym polecić książkę pt.: "Twój psychologiczny autoportret". Jest to interesujący test (w pełni wystandaryzowany, służy jako narzędzie pracy psychologów, pedagogów, terapeutów) osobowości. Zakłada, iż istnieje kilkanaście typów osobowości - odpowiadając na ponad 100 pytań możemy dowiedzieć się jaki przeważa w nas, jaki go dopełnia, a jakiego mamy najmniej. Poszczególne rozdziały poświęcone są konkretnym typom. Między innymi można znaleźć tam takie informacje jak ćwiczenia, aby wzmocnić jakieś cechu lub w drugą stronę. Warta uwagi jest także część o tym jak postępować z osobami o danym typie osobowości, gdyż czasem jest coś w nas, czego osoby nam bliskie nie rozumieją, a my nie potrafimy tego zmienić. Może warto? Może jest coś, czego o sobie można się jeszcze dowiedzieć? :)

Brzmi jak reklama co prawda ;D Ale naprawdę jest to ciekawa pozycja, jeśli ktoś się interesuje takim wewnętrznym aspektem. ;)
Przestrzeń fantazji jest niezrównanym azylem dla Outsiderów rzeczywistości...
Avatar użytkownika
LoboBlanco żeńska
Student Magii
 
Posty: 61
Lokalizacja: Crundells
Reputacja: 285

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Motopompa » 21 maja 2017, o 14:12

@LoboBlanco
Oko zostanie rzucone w swoim czasie ;)
podobnie jak nieszczęśliwym
szczęśliwym można być
tylko
beznadziejnie
Avatar użytkownika
Motopompa męska
Anima jest mądra i śliczna!!
 
Posty: 5447
Lokalizacja: Enschede NL
Reputacja: 5542

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Martetsu » 31 maja 2017, o 15:20

Ciężko się czyta na Erasmusie! Wszystko w tym przeszkadza :P Jednak udało mi się dorwać (PDFa, hańba mi >.>)LoliteNabokova. Po polsku, bo jestem leniuszkiem :P Naprawdę warto! Fabuła naprawdę dobra, chociaż wydarzenia z książki teraz już tak nie szokują, to jak sobie wyobrazić jak na to ludzie patrzyli w tamtych czasach... super! Książka napisana wspaniale!
Taki język, że aż och i ach, dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki. Jeden minus - jest bardzo dużo wtrąceń z francuskiego,a w polskim przekładzie nie ma tłumaczenia z tego języka, a przydałoby się, bo naprawdę jest tego sporo. I ciężko wyłapać z kontekstu, zwłaszcza jak zna się tylko "vu le vú cuché avec moi", "oui" i "je t’aime".
Książkę baaardzo polecam!
Starzenie się jest obowiązkowe. Dorastanie - opcjonalne
Avatar użytkownika
Martetsu żeńska
Mag II stopnia
 
Posty: 205
Reputacja: 896

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 31 maja 2017, o 20:36

Czy ja się chwaliłam już tym, że Młody przeczytał "Limes inferior" Zajdla? (so proud;)
Abi, a Kołakowskiego zaczyna czytać "Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem." Bo skończył "Listy starego diabła do młodego" C.S. Lewisa...
Wezwijcie egzorcystę! B-)
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Avatar użytkownika
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca
 
Posty: 8707
Reputacja: 5112

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez abigail » 5 cze 2017, o 14:09

Kochana Cudo! Córuś moja została zainfekowana Kołakowskim... lat temu trzy nazad. Ale ja wcale nie kcem, żeby ona była "intelektualistkom".

Więc wirusa nie podlewałam. Co gorsza... pozwalam dziecku chodzić na msze niedzielne... (a chodzi [sama], choć, pozwalam jej iżby nie) - bo ja - ćwicząc się w pokorze - nie forsuję jej mej interpretacji, że Bozia - o ile istnieje - jest dobra, miłosierna... i niegłupia ... znaczy nie bawi jej (tej Bozi) chodzenie na msze i odklepywanie paciorków... z obrzydzeniem i niechęcią...
Egzemma.. można ją leczyć objawowo .. ale całkiem pozbyć się - niełatwo... Oj... niełatwo... :(
Avatar użytkownika
abigail żeńska
Elefant Terrrrrrrrrrrrible
 
Posty: 3620
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 3367

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 5 cze 2017, o 19:01

Młody przeczytał "Paradyzję" Zajdla, ale na wycieczkę zabrał Huckleberry Finna:)
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Avatar użytkownika
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca
 
Posty: 8707
Reputacja: 5112

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Corvus26 » 10 cze 2017, o 20:01

Właśnie skończyłem ostatni tom koła czasu. Uwielbiam zaczytywać się w długich seriach ale nie znoszę tego uczucia pustki po przeczytaniu długiej historii do końca. Zaczynam zmieniać podejście to Takiego Davida Webera, który pisze kilka różnych serii na raz i chyba jeszcze żadnej nie zakończył. Wcześniej przeczytałem Pasterską Koronę, która jakby nie patrzeć też była takim jakby zakończeniem. W międzyczasie poszły jeszcze dwa zbiory opowiadań, jedno Ćwieka, drugie Zajdla. Teraz zabieram się za Maurycego w tłumaczeniu Cholewy, pojawienie się książek Pratchetta w moim ulubionym centrum taniej książki sprawiło że mam na półce dużo kolorowych tytułów ;)
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?

— Albert Einstein
Avatar użytkownika
Corvus26 męska
Dziekan
 
Posty: 1666
Reputacja: 2599

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Morte » 11 cze 2017, o 19:49

Ostatnią książką, którą przeczytałem i zrobiła na mnie ogromne wrażenie była "Straż nocna" Pratchetta. Przede wszystkim pokłony należą się za trafne przedstawienie rewolucji. "Straż nocna" jest wypełniona wypowiedziami bohaterów, które bez przeszkód można cytować. Moją ulubioną jest zdecydowanie wypowiedź o jajku na twardo. Ale umiejętności strategiczne i taktyczne Sama są czymś co najbardziej przyciąga do tytułu. Mam wrażenie, że po raz pierwszy Vimes został przedstawiony nie tylko jako dowódca z krwi i kości, ale też jako bohater powieści. W poprzednich odsłonach cyklu "Świata", nie był aż tak dobrze wyeksponowaną postacią. Często miąłem wrażenie, że był rozmydlony. Dzięki temu tytułowi otrzymał swoją wyrazistość.

Przeczytałem też "Marsjanina" Andy Weira i nieźle się to czytało choć struktura książki wydaje się dość dziwna na samym początku. Jednak zaliczyłbym tą lekturę do lekkich łatwych i przyjemnych. Wizja świata przedstawionego w filmie była tylko nieco gorsza od tej przedstawionej w książce.

Kolejną książką był tytuł Stanisława Lema "Powrót z gwiazd". Stanisław Lem pisał niejednokrotnie tytułu wybitne("Niezwyciężony","Solaris","Kongres futurologiczny"), ale ta książka była dość mizerna. Znajdowały się w niej przebłyski geniuszu, jednak szkoda że Lem ich nie rozwinął. Niemniej jednak lektura też w miarę przyjemna.

Obecnie czytam "Lorda Jima" Josepha Conrada i powiem szczerze, że z dzisiejszego punktu widzenia, tytuł jest nieco bardziej wymagający w odbiorze, jest trochę jak dzieło impresjonistycznego malarza gdzie oprócz walorów estetycznych, bardzo ważną rolę odgrywa technika, którą obraz został namalowany. Język jest zdecydowanie bogaty i akcja toczy się bez większego pośpiechu. Słyszałem, że była lekturą szkolną, ale ja jedynie przerabiałem "Jądro Ciemności".

Na urodziny dostałem "Biesy" Dostojewskiego, które czekają na swoją kolej.Chciałbym też przeczytać "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda.Jeżeli chodzi o fantastykę to mam chrapkę na "Dziecko Odyna" z serii "Krucze Pieśni".
Cóż może zmienić naturę człowieka?
Avatar użytkownika
Morte męska
Mag I stopnia
 
Posty: 167
Reputacja: 413

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Hashi » 25 cze 2017, o 13:56

Jeżeli chodzi o fantastykę to mam chrapkę na "Dziecko Odyna" z serii "Krucze Pieśni".
"Krucze Pierścienie" ^ ^ Polecam cały cykl, jest ciekawy. Właśnie skończyłem i dobrze się czytało (dużo lepiej, gdy zastosuje się prawidła rządzące RPGam) :)
"co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności(...)Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć"
Avatar użytkownika
Hashi męska
Krufka
Krufka
 
Posty: 579
Lokalizacja: Bardzo Dziki Wschód
Reputacja: 1415

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Elf MZC » 27 cze 2017, o 20:22

Ja jakieś 3 lata temu przesłuchałam na audiobooku "Zemstę Czarownicy" autorstwa Joseph"a Delaney"a ale wtedy bardzo się bałam różnych zawartych tam stworów i przedstawianych "obrazów"(np bezkost opętujący rzeżnika,który usiłuje wszystkich pozabijać :?)ale potem dowiedziałam się że jest cała seria,i mimo wszystko chciałam pozostałe części przesłuchać.Ale ponieważ zrobili audiobook tylko z jednej części postanowiłam w tym roku,że je przeczytam i...nareszcie znalazłam serię która mnie wciągnęła :P kończę 5 część i muszę powiedzieć,że autor jest bardzo nieprzewidywalny ;)
Avatar użytkownika
Elf MZC żeńska
Student Magii
 
Posty: 91
Lokalizacja: Czarna dziura
Reputacja: 508

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Uuu! » 29 cze 2017, o 07:41

Ktoś (a nawet dwa ktosie) namówił mnie na sięgnięcie po książki Michała Cholewy (syn PWC-a). No to sięgnąłem i to tak, że od razu kupiłem wszystkie cztery. I chyba teraz żałuję. Piszę "chyba", bo przeczytałem dopiero jedną. Książki są o jakichś space marines i dzieje się to za dwieście lat i gdzieś baaardzo daleko stąd. Tyle, że jak na "za dwieście lat" to ci żołnierze są za bardzo współcześni. Mają co prawda kilka fajnych gadżetów, ale nie mają butów i mundurów, które byłyby odporne na wodę. A coś takiego to przecież już dzisiaj można zrobić. Do tego jeszcze kilka wpadek, np z nieważkością, która raptem znika nie wiadomo jak. Po przeczytaniu mniej więcej połowy musiałem się zmuszać, żeby doczytać do końca. Jedyny plus tych książek to niezły styl pisania. I widać, że wychował się w domu przesiąkniętym Pratchettem, bo zdarzają się środki stylistyczne charakterystyczne dla Pratchetta.
Musiałby pracować kilka tysięcy lat, by osiągnąć jakiś efekt, ale to przecież nie powód, by rezygnować.
Avatar użytkownika
Uuu! męska
Ups!
Ups!
 
Posty: 2011
Lokalizacja: Trapezfik
Reputacja: 4869

Re: Co teraz czytacie?

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 30 cze 2017, o 10:09

Młody przeczytał książkę na temat hodowli ziemniaków w kosmosie, czyli "Marsjanina";)
Podobał mu się charakter bohatera, jego pomysłowość niczym u Dobromira z bajki;)
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Avatar użytkownika
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca
 
Posty: 8707
Reputacja: 5112

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niekoniecznie o Terrym...

Myślak próbował się skupić, co nie było łatwe. Jakaś jego część chciała spać. Inna chciała powiedzieć: To nazywacie zakłóceniem temporalnym? Powinniście zobaczyć zakłócenia temporalne jakie będziemy miewać za moich czasów!
A jeszcze inna, natrętna część groziła, że jeśli szybko nie znajdzie toalety, spróbuje jakoś sama sobie poradzić.

Ostatni kontynent, dodał(a) grace

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników