Niekoniecznie o Terrym...

Ulubione cytaty z książek

... i niekoniecznie o fantasy...

Ulubione cytaty z książek

Postprzez Mogget » 24 paź 2011, o 21:28

Jest temat z cytatami T.P., ale chyba nie ma tematu z innymi cytatami - jeśli jest to przepraszam i do kasacji ;)

"Czy nienawidzę Orgoreynu? Nie, dlaczego? Jak można nienawidzić albo kochać kraj? Tibe o niczym innym nie mówi, ale ja tego nie rozumiem. Znam ludzi, znam miasta, wioski, wzgórza, rzeki i skały, wiem, jak jesienią słońce zachodzi za pewnym polem w górach, ale jaki sens ma przecinanie tego wszystkiego granicą i nadawanie temu nazwy po to, żeby przestać to kochać od linii, gdzie nazwa przestaje obowiązywać? Co to jest miłość do swojego kraju? Czy to oznacza nienawiść do innych krajów? W takim razie to nic dobrego. Może to po prostu miłość własna? W takim razie to nic złego, ale nie należy z tego robić cnoty ani profesji... Kocham wzgórza domeny Estre, tak jak kocham życie, ale taka miłość nie zna granicy, za którą zaczyna się nienawiść. A poza tym jestem, mam nadzieję, ignorantem." Ursula Le Guin - "Lewa ręka ciemności"

"Potrzeby są właśnie tak sztucznie tworzone. Nie rodzą się same, są f a b r y k o w a n e. Stwarza się iluzję, że potrzebne jest coś, co wcale nie jest potrzebne. To proste. Mieszkać należy w Azabu, jeździć bmw i nosić roleksa. Wiele, wiele razy powtarza się te same informacje i w końcu wszyscy wierzą, ze mieszkać należy w Azabu, jeździć bmw i nosić roleksa. Pewnego typu ludzie myślą, że jeżeli zdobędą te rzeczy, zaczną się odróżniać. Że będą inni niż wszyscy. I nie zauważają, że przez to w końcu stają się tacy sami. Brakuje im wyobraźni. To tylko sztuczne informacje. Tylko iluzje. "
Haruki Murakami "Tańcz, tańcz, tańcz"
Zrozumiałem tę oto zasadniczą lekcję. Żeby przetrwać, musisz się nauczyć żyć bez niczego. Pierwszy umiera optymizm, po nim miłość, na końcu nadzieja. Mimo to musisz trwać.
Mogget męska
Dziekan

Reputacja: 1881

Reklama

Re: Ulubione cytaty z książek

Postprzez Nobby Nobs » 24 paź 2011, o 21:38

Roger Zelazny napisał(a):Przeczucia grały w berka w grotach mojego umysłu, a żadnego z nich nie zaprosiłbym na obiad
Dlaczego płaczesz kopciuszku?
Bo zgubiłam szklany pantofelek. A teraz roztrzaskam ten drugi, by nikt nigdy nie dowiedział się, że należał do mnie.
Ale dlaczego? Dlaczego niszczysz bajkę?
Bo w życiu jest miejsce dla królewny i miejsce dla kopciuszka.
Nobby Nobs żeńska
Kierownik studiów nieokreślonych

Reputacja: 1047

Postprzez Makal » 25 paź 2011, o 00:56

"To piękne uczucie - być trochę pijanym i móc myśleć." - M.Hłasko

"Nie ufam niczemu co ma pizdę i zna wartość pieniądza." - M.Hłasko

"Kiedy samolot z Moskwy zaczął zniżać się nad Warszawą, mój sąsiad drgnął, chwycił rękoma za poręcze fotela i zamknął oczy. Miał szarą, pooraną bruzdami twarz. Zleżały, tani garnitur wisiał luźno na chudej, kościstej postaci. Ukradkiem, kątem oka spojrzałem a niego. Zobaczyłem, jak po policzkach zaczynają płynąć mu łzy. I za chwile usłyszałem tłumiony, ale wyraźny szloch.
- Przepraszam - powiedział do mnie - Przepraszam. Ale nie wierzyłem, że wrócę.
Był grudzień 1956. Ludzie ciągle wracali z gułagów." - R. Kapuściński

"(...) bo dla mnie prawdziwymi ludźmi są szaleńcy ogarnięci szałem życia, szałem rozmowy, chęcią zbawienia, pragnący wszystkiego naraz, ci, co nigdy nie ziewają, nie plotą banałów, ale płoną, płoną, płoną, jak bajeczne race eksplodujące niczym pająki na tle gwiazd, aż nagle strzela niebieskie jądro i tłum krzyczy „Oooo!" - J.Kerouac

"Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka" - R. Dmowski

"Historia jest nam potrzebna nie tylko jako element narodowego trwania, ale również jako składnik myśli politycznej, która zaczyna się odradzać. Nasze dziś jest tak głęboko osadzone w naszym wczoraj, że bez głębokiego zrozumienia owego wczoraj nie zdołamy racjonalnie programować przyszłych działań. Odzyskując podmiotowość - społeczeństwo musi okazać swoją historię, historię będącą pożywką uczucia, ale także pokarmem rozumu.
I ostatnia uwaga.
Wszystko co dziś robimy, tkwi korzeniami w latach minionych." - K.Kersten

"If you ever have occasion to cut off a finger joint, my dear, don't consider any instrument but poultry shears. That way you're sure of cutting through at the joint" - W.S. Burroughs

To tak na poczekaniu, ulubione.
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Makal
Mag III stopnia

Reputacja: 95

Postprzez Dżon » 25 paź 2011, o 08:01

Makal napisał(a):"Nie ufam niczemu co ma pizdę i zna wartość pieniądza."

Właśnie tego nie mogłem sobie wczoraj przypomnieć! Genialny cytat, jak i cały Hłasko :) Zdaje się z "Palcie ryż każdego dnia", nie?
Obrazek
Dżon męska
aka Nie znacie tego?

Reputacja: 3798

Postprzez Makal » 25 paź 2011, o 11:02

Chyba tak, teraz już średnio pamiętam, bo Hłaskę ostatni raz czytałem jakieś dwa lata temu. Co nie zmienia faktu, że najlepszy polski autor.
Makal
Mag III stopnia

Postprzez nanny_ogg » 25 paź 2011, o 11:24

Makal napisał(a):że najlepszy polski autor.

- no bez przesady, ale rzeczywiście cholernie dobrze pisał... ;)
Everything in life I share, except of course my teddy bear.
Obrazek
nanny_ogg żeńska
Plantopecha

Reputacja: 2983

Postprzez Makal » 25 paź 2011, o 21:45

Bez przesady ;) Ciężko mi byłoby znaleźć równie dobrego i prawdziwego prozaika, który jednocześnie tak bardzo by mnie poruszał jak M. Hłasko.
Makal
Mag III stopnia

Postprzez nanny_ogg » 26 paź 2011, o 10:32

Mam nadzieję,że cioteczka cierpienia tu nie zagląda ;) bo to mały offtop będzie:
Makal napisał(a):który jednocześnie tak bardzo by mnie poruszał jak M. Hłasko.

- z tego jedynie wynika,że to TWÓJ ulubiony pisarz i TY go uważasz za najlepszego prozaika. Literatura jednak to sztuka, a jako sztuka wymusza odbiór subiektywny, takie jest moje zdanie. Ja też oczywiście stosuję takie określenia jak "najlepszy", "największy", "najgenialniejszy", zdaję sobie jednak sprawę z tego, że niezależnie od tego czy dotyczy to pisarza, poety, malarza czy muzyka, to jest tylko moje subiektywne zdanie. A co do Hłasko, to byłam kiedyś uprzedzona do niego. Ktoś mi powiedział,że to taki polski Bukowski, a,że czytałam Bukowskiego wcześniej i czytało mi się go dość dobrze,ale jedynym istotnym poruszeniem,którego doznałam podczas lektury był odruch wymiotny, długo nie sięgałam do prozy M.Hłasko. Dopiero syn (parkocien)przekonał mnie żebym po niego sięgnęła i... No i czytało mi się go naprawdę świetnie... Tylko,że niestety był przykładem na to,że najczęściej indywidualiści postrzegani są przez oggół raczej jako indywidua i w końcu często kończą marnie, co jest b.przygnębiające... koniec offtopa
Everything in life I share, except of course my teddy bear.
Obrazek
nanny_ogg żeńska
Plantopecha

Reputacja: 2983

Postprzez Makal » 26 paź 2011, o 11:33

Literatura jest subiektywna i zawsze taka będzie. To raczej naturalne. Bo wiadomo, że Słowacki wielki poetą był.

W każdym razie, również kończąc offtopa, Hłasko nie jest polskim Bukowskim - Hłasko zdaje się nawet nie bardzo miał pojęcie o istnieniu kogoś takiego jak Charles Bukowski.
Co nie zmienia faktu, że jest unikatem w polskiej literaturze. Żaden problem znaleźć naśladowców Gombrowicza, Sienkiewicza czy innych - ale czy ktoś znajdzie drugiego Marka Hłaskę? Nie wydaje mi się.
Makal
Mag III stopnia

Postprzez qfas » 26 paź 2011, o 13:55

Pozwolicie, że się wtrącę - Marianowi Pankowskiemu blisko do estetyki Hłaski, ale ciężko nazwać go drugim MH - bo i starszy, i pierwsze próby literackie są starsze.
Donnie: Dlaczego nosisz to głupie ubranko królika?
Frank: Dlaczego nosisz to głupie ubranko człowieka?
qfas męska
Vault Dweller

Reputacja: 458

Postprzez Makal » 27 paź 2011, o 00:03

Nie znam to nie powiem.
Zapomniałem o Himilsbachu, a ten też kilka książek w stylistyce Hłaski napisał. Z tym, że Himilsbach zawsze Hłaskę podziwiał (stary nagrobek na Powązkach był jego autorstwa).
Makal
Mag III stopnia

Postprzez Dżon » 27 paź 2011, o 11:07

No między innymi od Hłaski wziął moje ulubione określenie, mianowicie "wprowadzamy element baśniowy do szarej rzeczywistości". :D
Obrazek
Dżon męska
aka Nie znacie tego?

Reputacja: 3798

Postprzez Arvika » 26 lis 2011, o 21:08

Właśnie trafiłam w Szklanym Kloszu na małe cudo i nie wiem, gdzie mam to sobie wynotować na zaś, więc robię to tu:
Szalenie lubię przyglądać się ludziom znajdującym się w podbramkowych sytuacjach. Wypadek drogowy, bójka uliczna, embrion pływający w słoju pełnym spirytusu. Interesuje mnie wszystko. Stoję i gapię się tak intensywnie, jak gdybym to chciała zapamiętać na całe życie.
W ten sposób nauczyłam się bardzo wielu rzeczy i nawet wtedy, kiedy przerażają mnie albo przyprawiają o mdłości, niczego po sobie nie pokazuję i zawsze udaję, że dokładnie tak to sobie wyobrażałam.
"Skoro się raz założy wodór z jego zadziwiającymi właściwościami i doda do tego prawa natury, dalszy przebieg wydaje się wręcz konieczny(...). Cud zawarty jest w warunkach wyjściowych."
Arvika żeńska
Królowa Ynci
Królowa Ynci

Reputacja: 1719

Postprzez Nobby Nobs » 26 lis 2011, o 21:53

A, ja akurat czytam Nawałnicę Mieczy i takie zdanie mi się spodobało:
George R.R. Martin napisał(a):Chichotał, płakał i zgiął się wpół, by zwymiotować swą odwagę na śnieg.
Dlaczego płaczesz kopciuszku?
Bo zgubiłam szklany pantofelek. A teraz roztrzaskam ten drugi, by nikt nigdy nie dowiedział się, że należał do mnie.
Ale dlaczego? Dlaczego niszczysz bajkę?
Bo w życiu jest miejsce dla królewny i miejsce dla kopciuszka.
Nobby Nobs żeńska
Kierownik studiów nieokreślonych

Reputacja: 1047

Postprzez Mogget » 27 lis 2011, o 23:00

„Zazwyczaj samotny kieliszek w pełnym ludzi pubie wcale mnie nie przygnębia. Samotność z wyboru to zupełnie co innego niż z konieczności. Różnica jest mniej więcej taka, jak między pustelnią a karcerem. A ciągle jeszcze byłem wystarczająco młody, żeby mieć ten wybór. Wokół mnie rozmawiano, flirtowano i zalewano piwem gorycz życia a ja siedziałem w tym wszystkim milcząc, i tajałem. Mogłem chłonąć hałaśliwą radość życia, którą emanowali goście, wszystko jedno - udawaną czy nie, jak jakiś energetyczny wampir. A potem iść do domu.”
Grzędowicz - "Księga jesiennych demonów"
Zrozumiałem tę oto zasadniczą lekcję. Żeby przetrwać, musisz się nauczyć żyć bez niczego. Pierwszy umiera optymizm, po nim miłość, na końcu nadzieja. Mimo to musisz trwać.
Mogget męska
Dziekan

Reputacja: 1881

Następna strona

Powrót do Niekoniecznie o Terrym...

– Chcecie oddać bogom ogień?
– Tak. Z odsetkami.
– Ale... dlaczego? (...)
– Bo... – zaczął Cohen. – Bo pozwolili nam się zestarzeć.

Ostatni bohater, dodał(a) Marek_Sobczak