Luźne dysputy

Pytania do ekspertów ;)

O wszystkim i o niczym podyskutujmy tu..

Pytania do ekspertów ;)

Postprzez Jadźka » 24 lut 2016, o 07:27

Mam do Was takie pytanko i to mnie zainspirowało do założenia wątku ;) No bo mamy wieeelu mądrych forumków, każdy ma jakieś swoje zainteresowania i obszar zawodowy, więc często się pytamy nawzajem o radę na różne tematy. Bo niby można szukać w internecie i na forach tematycznych, ale jakoś tak człowiek woli czasem najpierw popytać znajomych. Zwykle takie dyskusje wynikają w marudniko-pochwalniku, ale pomyślałam, że warto wydzielić dedykowany temat, w którym możemy sobie nawzajem doradzać. Przyznam, że zainspirowały mnie life haki Motopompy, ale mi jednak chodzi o coś trochę innego. Żadne sprytne sztuczki, po prostu prosta porada :) Jak się wątek przyjmie, to super, jak nie - to wyląduje na śmietniku (historii).

Moje pytanie do gadzeciarzy i tych, co się trochę znają na elektronice. Potrzebuję sobie kupić URZĄDZENIE. Ma być ono w miarę małe i lekkie, żebym mogła z nim podróżować, i ma służyć głównie do pisania i kontaktów online. Tak, głównie z myślą o blogu i mojej 3-miesięcznej podróży dookoła Azji, którą planuję :) I teraz pytanie - co lepsze: tablet czy netbook? Wiem, że tablet poręczniejszy (do tego można nim foty robić), poza tym to prawie taki smartfon, a ja smartfona mam starego i ujowego (bo nowego popsułam), więc akurat byłoby 2 w jednym. Z drugiej strony nie wiem, czy tablet (nawet z podłączaną klawiaturą) daje taką samą wygodę i komfort jeśli chodzi o pisanie i edycję tekstu. Bo jednak na tym mi najbardziej zależy. Any ideas? :) BTW, jeśli ktoś chciałby mi podpowiedzieć konkretne modele, to też się nie obrażę (choć zonk w tym, że zakupu będę dokonywać w Azji, a tu trochę inny wybór na rynku).
Nie ma innego życia, tylko najbliższe pięć minut. Reszta to wyobraźnia.
S. Mrożek

Random Travel Stories by Jadwi
Jadźka żeńska
Kierownik studiów nieokreślonych

Reputacja: 3287

Reklama

Re: Pytania do ekspertów ;)

Postprzez Motopompa » 24 lut 2016, o 11:08

Znajomy używa klawiatury na bluetooth w połączeniu ze smartfonem i sobie chwali. Czytujesz czasem coś w podróży? Bo do czytania to jednak tablet wygodniejszy.

Co do edycji, na której najbardziej ci zależy, to ci nie pomogę bo jestem zielony jak włosy syreny o świcie (czyli, podobno, jak Irlandia). Samo wprowadzanie tekstu powinno być wygodniejsze na zestawie klawiatura+tablet, ale zapewne różnica polega na tym, że na tablecie bedzie Android a na netbooku Windows, oui?
Brzydota leży w oku patrzącego.
What is 'first' is not necessarily more original or more important – it could be just preliminary.
Motopompa męska
Anima jest mądra i śliczna!!

Reputacja: 5524

Postprzez Ankha-Morpork » 24 lut 2016, o 18:38

Ja mam pytanie - jeśli przez miesiąc będę żywiła się wyłącznie spaghetti, to zamienię się w Wielkiego Potwora Spaghetti? Albo przynajmniej osiągnę pastafariańskie oświecenie?

Pytam serio :D
"Tacy, co mogą coś robić, powinni wstawiać się za tymi, co nie mogą. A niektórzy muszą przemówić w imieniu tych, co nie mają głosu." - Babcia Obolała, "Wolni Ciut-Ludzie".
Ankha-Morpork żeńska
Mag III stopnia

Reputacja: 1388

Postprzez jaro_gryf_666 » 24 lut 2016, o 18:42

W Wielkiego Potwora (niekoniecznie spaghetti) na pewno.
NOBODY expects the Spanish Inquisition! Amongst our weaponry are such diverse elements as: fear, surprise, ruthless efficiency, an almost fanatical devotion to the Pope, and nice red uniforms...
jaro_gryf_666
Hiszpańska Inkwizycja

Reputacja: 660

Postprzez oki » 24 lut 2016, o 18:42

Motopompa napisał(a):Samo wprowadzanie tekstu powinno być wygodniejsze na zestawie klawiatura+tablet, ale zapewne różnica polega na tym, że na tablecie bedzie Android a na netbooku Windows, oui?

Niektóre tablety mają Windowsy, np. Lenovo.
Może obudzisz się, mając dość rozsądku, by być głupim.
oki
Mag IV stopnia

Reputacja: 1604

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 24 lut 2016, o 19:00

Jadźka napisał(a):po prostu prosta porada

Popieram wątek ;)

Pytanie: czy warto przerzucić się na bezprzewodową klawiaturę i bezogonkową myszkę? Chodzi mi głównie o zużycie baterii, ale może są jeszcze jakieś inne aspekta warte rozważenia. Jeżeli będę stukał w klawiaturę przez 2 godz. (bez przerwy) dziennie, to jak często trzeba nowe baterie? Czy może częstotliwość stukania nie gra roli?
A potem lodowiec wycofał się, zostawiając po sobie moreny, jeziora i kamienie...
E. Niziurski
Stanisław Ssakmorski męska
Flażolet

Reputacja: 2895

Postprzez Brethil » 24 lut 2016, o 19:07

jaro_gryf_666 napisał(a):W Wielkiego Potwora (niekoniecznie spaghetti) na pewno.

Bez przesady, spaghetti spaghetti nierówne ;) Może być z różnych rodzajów mąki i z różnymi dodatkami przecież. Nawet, o zgrozo, takimi całkiem zdrowymi i dietetycznymi...

No chyba, że Ankha ma na myśli żywienie się li i jednie takim z dużą ilością sosu pomidorowego i klopsikami mięsnymi to wtedy owszem, istnieje takie ryzyko ;)
Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]

"Wszystkie Małe Mi na świecie są praktycznie niezniszczalne"
Brethil żeńska
Pandorka

Reputacja: 3122

Postprzez Jadźka » 25 lut 2016, o 05:52

Pompa, dzieki za odpowiedz. Do czytania mam Kindle :) Chodzi glownie o pisanie a nastepnie wrzucanie tekstow online. Wlasciwie jesli chodzi o edycje tekstu to wystarcza mi standardowy Microsoft Word, wiem ze on jest dostepny rowniez w wersji na tablety, tylko nie wiem jak z funkcjonalnoscia. Po prostu zawsze mi sie wydawalo ze zestaw tablet+klawiatura to raczej do surfowania po necie, a do pisania dluzszych tekstow jednak wygodniejszy jest laptop czy netbook, ale moze to mylne wrazenie :) Aa, dochodzi jeszcze edycja zdjec, raczej prosta, ale jednak.

Ssaku, ja na bezprzewodowych myszkach tyle razy sie zawiodlam, mialam kilka i za kazdym razem strasznie szybko sie psuly, podczas gdy te ogonkowe sa prawie niesmiertelne... Ale fakt, ze sa duzo wygodniejsze, dlatego przy zakupie kazdej kolejnej ulegam bezkablowemu trendowi ;)
Nie ma innego życia, tylko najbliższe pięć minut. Reszta to wyobraźnia.
S. Mrożek

Random Travel Stories by Jadwi
Jadźka żeńska
Kierownik studiów nieokreślonych

Reputacja: 3287

Postprzez Detrytus » 25 lut 2016, o 07:49

Ankha-Morpork napisał(a):Ja mam pytanie - jeśli przez miesiąc będę żywiła się wyłącznie spaghetti, to zamienię się w Wielkiego Potwora Spaghetti? Albo przynajmniej osiągnę pastafariańskie oświecenie?

Pytam serio :D

Efekt może być wręcz odwrotny od zamierzanego. Jak ja kiedyś pojechałem na obóz do Włoch i tam 2 x dziennie karmili nas różnymi rodzajami pasty to potem co najmniej przez pół roku miałem kluchowstręt. Nie ma to jak zdrowe polskie ziemniaki.
Nigdy nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Stanisław Jerzy Lec
Detrytus męska
Profesor NU

Reputacja: 2422

Postprzez oki » 25 lut 2016, o 15:26

Stanisław Ssakmorski napisał(a):Pytanie: czy warto przerzucić się na bezprzewodową klawiaturę i bezogonkową myszkę? Chodzi mi głównie o zużycie baterii, ale może są jeszcze jakieś inne aspekta warte rozważenia. Jeżeli będę stukał w klawiaturę przez 2 godz. (bez przerwy) dziennie, to jak często trzeba nowe baterie? Czy może częstotliwość stukania nie gra roli?

Z myszek wg mnie najlepsze są takie z wyciąganym ogonkiem. Wygodniejsze od standardowych, a nie rozładowują się (poza tym bezogonkowe nawet kiedy jeszcze mają trochę baterii to i tak słabiej łączą). Miałam okazję używać tylko jednego modelu okaleczonej myszki i to takiej za 5 euro, ale rozładowywała się po ok. 1,5 miesiąca codziennego kilkugodzinowego używania (spojrzałam się, że powinna po 3 miesiącach), ale już kilka dni wcześniej miała problemy. I w ogóle się zacinała od samego początku. Są też myszki z ładowarkami, ale nie mam doświadczenia.
Swoją z regulowanym kablem mam 1.5 roku, kosztowała 8 euro i nic jej się nie dzieje (a kupiłam tylko dlatego, że była różowa, a nie dla regulacji ogonka :P).

Jeśli chodzi o klawiaturę to rozważ też konkretne modele, bo możesz mieć problem z przyzwyczajeniem do klawiatury (mi np. łatwo przyszło przerzucenie się na laptopową, ale teraz bardzo ciężko jest się przestawić na stacjonarną). Te bezprzewodowe mają czasem mniejsze klawisze/z mniejszymi przerwami, albo dziwne kształty. I różną wagę, więc jeśli kupujesz, żeby pisać na kolanie to też sprawdź. Z tego co wiem to mają dużo dłuższy żywot od myszek.

Czas jaki przeżyją zależy też od odległości myszki od komputera, nie tylko od roboczogodzin ;)
Może obudzisz się, mając dość rozsądku, by być głupim.
oki
Mag IV stopnia

Reputacja: 1604

Postprzez hary0685 » 25 lut 2016, o 15:27

Jak to szło, nie znam się to się wypowiem :)
Uwaga, zaznaczam że to są moje opinię i nie każdy musi się z tym zgadzać :P

Jadźka, co do dylematu co kupić: tablet czy netbook.
Dawno dawno temu w odległej galaktyce Ktoś w wyniku powiększania smartfonów wymyślił sobie że zrobi takie 7 i 10 calowe, bo to będzie fajne i będzie można wygodnie surfować po internecie i dzięki temu powstały owe tablety.
Netbook to laptop stricte podróżny. Około 10 cali plus trochę słabsze bebechy niż klasyczne laptopy.

Tyle dygresji, przejdźmy do meritum sprawy.
Tak jak pisałaś potrzebny Ci sprzęt to pisania, prostej edycji zdjęć plus parę tam innych potrzeb. Osobiście bardziej polecałbym Ci netbooka, ponieważ mimo wszystko to jest komputer i do takich rzeczy czy czynności służy.
Tablet jest fajnym urządzeniem i na pewno mniejszym i bardziej poręczniejszym, ale jak dla mnie tragedią jest robienie nim zdjęć, już lepiej pieniążki przeznaczone na ten tablet przeznaczyć na odrobinę lepszy smartfon do trzaskania fotek, gdyż będzie bardziej poręczniejszy niż taka 7-10 calowa kafelka, a dodatkowo robienie fotki w pełnym słoneczku jest ciekawym doświadczeniem( przydałaby się dodatkowa ręka do osłaniania ekranu)
A poza tym, tablety jak i smartfony bywają delikatnymi urządzeniami, o czym pewnie się przekonałaś z poprzednim telefonem(o ile dobrze pamiętam)

Także ja mimo wszystko zalecałbym kupno netbooka, tym bardziej że obecne sprzęty są nawet dosyć szybkie jak na miano mniejszego kuzyna laptopów.
- Vie pan, że innym określeniem ikonografa byłby "fotograf"? Od latacjańskiego słova "photus", które oznacza..
- "Skakać dookoła jak wariat i rozstawiać wszystkich po kątach, jakbyś był właścicielem"? - spytał William.
hary0685 męska
Wampirzy Fotograf

Reputacja: 4024

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 25 lut 2016, o 15:37

Jadźka napisał(a): na bezprzewodowych myszkach tyle razy sie zawiodlam, mialam kilka i za kazdym razem strasznie szybko sie psuly,

oki napisał(a): Miałam okazję używać tylko jednego modelu okaleczonej myszki i to takiej za 5 euro, ale rozładowywała się po ok. 1,5 miesiąca codziennego kilkugodzinowego używania (spojrzałam się, że powinna po 3 miesiącach),

O, i to już są konkretne informacje. Dziękuję, Dziewczyny ;)
Jadźku, a ile czasu Tobie wytrzymywała okaleczona myszka?
Może to też kwestia ceny? Oki mówi o najtańszych, ja bym się już szarpnął na coś w przedziale 50-90 Zł - może będą lepsze?
W zasadzie najbardziej mi zależy na bezkablowej klawiaturze, bo ją często przekładam, odkładam itp. i wtedy kabel totalnie wkurza. Więc może mycha z ogonkiem, a klawiatura bez..
A potem lodowiec wycofał się, zostawiając po sobie moreny, jeziora i kamienie...
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez Motopompa » 25 lut 2016, o 18:49

Ja mam w domu bezprzewodowe klawiaturę i myszkę z ładowarką Logitecha. Sprzęt ma już kilka lat, nigdy się nie spsuł, myszka nigdy się nie rozładowała, jeśli w nocy była ładowana. Klawiatury się nie ładuje, ale 2 baterie AA starczały na napaaaawdę długo. Polecam, Motopompa.
Brzydota leży w oku patrzącego.
What is 'first' is not necessarily more original or more important – it could be just preliminary.
Motopompa męska
Anima jest mądra i śliczna!!

Reputacja: 5524

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 25 lut 2016, o 22:07

Motopompa napisał(a):Klawiatury się nie ładuje, ale 2 baterie AA starczały na napaaaawdę długo.

No to zacznę od klawiatury. Dzięki.
E. Niziurski
Flażolet

Postprzez Corvvin » 26 lut 2016, o 01:13

[ciach] o jebłem post nie w tym dziale. mial byc marudnik.
Obrazek
Corvvin męska
Uczulony na szczęście

Reputacja: √-1

Następna strona

Powrót do Luźne dysputy

- Słusznie użył pan czasu przeszłego - westchnął Ridcully. - Za moich czasów byliśmy tak... nieugięcie fizyczni. Ale dzisiaj gdybym zaproponował choćby zwykły wyścig z jajkiem na łyżce, użyliby łyżki, żeby zjeść jajko.

Niewidoczni Akademicy, dodał(a) grace