Luźne dysputy

Nasze life-haki

O wszystkim i o niczym podyskutujmy tu..

Nasze life-haki

Postprzez Motopompa » 4 lut 2016, o 21:27

Life-haki, czyli pomysłowe sposoby na wszystko. Tricki, których używacie żeby być w czymś harder, better, faster, stronger.
Zakładam wątek pro publico bono, uczmy sie od siebie swoich ulubionych sztuczek. Wszelkie pytania, dyskusje, pomysły na ulepszenie metod, burze mózgów itd. mile widziane.

To ja zacznę dość znanym, ale szalenie przydatnym Anki. Anki to program do SRS czyli Spaced Repetition System. Innymi słowy, to fiszki na sterydach, automatycznie dobiera nam co i kiedy musimy powtórzyć, jest opcja dodawania dźwięków, obrazków, są różne typy fiszek.
Od jakichś 3 miesięcy, (z przerwami) uczę się co trudniejszych angielskich słówek - regularnie natykam się na nie w internetach, filmach, artykułach. Przydają się. Jeszcze z rok i będę miał większy zasób słownictwa niż połowa Wielkich Brytyjczyków :lol:
Rozwija się mała zdecentralizowana społeczność wokół tego programu, można ściągnąć gotowe talie fiszek z internetu, w przeróżnych dziedzinach, głównie językach obcych. Są do ściągnięcia nowe template'y fiszek, są na TyTubie manuale, porady, wszystko.
Co lepsze, jest też darmowa wersja mobilna na smartfony (No chyba, że macie ajfona, to 25$).
A najlepsze jest to, że można swoje anki na komputerze i smartfonie bardzo łatwo i szybko zsynchronizować - i uczymy się w tramwaju, metrze, okienku w zajęciach, kolejce w Tesco, wszędzie.
Innymi słowy, z mobilnym, zsynchronizowanym Anki możemy być dużo bardziej regularni, a przecież o regularność we wszelkich SRSach chodzi :)

PS. przy językach obcych starajcie się nie uczyć tłumaczeń tylko definicji/wyjaśnień w języku, którego staracie się nauczyć. Albo nawet lepiej, jeśli znacie dość dobrze jakiś język obcy, np. angielski, a chcecie się nauczyć trzeciego języka, to uczcie się słówek w nowym języku z definicjami po angielsku - 2 w 1, nauka i utrwalanie angielskiego.

W ogóle, polecam wpisywanie całych (ale krótkich) zdań, równoważników itp. Więcej czasu takie fiszki nie zajmują, a uczymy się od razu słówka w jakimś kontekście. Poza tym zdania łatwiej zapamiętać i utrwalają nam one dodatkowo te słówka, które już znamy.

No to jakie wy znacie life-hacki? ;)

I od razu zadam pytanie - korzysta ktoś z Anki? Do czego i w jaki sposób?

@Edit: jakie znacie przydatne skróty klawiaturowe?
btw. w Anki nie trzeba klikać myszką czy dobrze, czy źle odpowiedzieliśmy - używamy di tego klawiszy 1, 2, 3, 4. Kiedy dodajemy fiszkę nie musimy klikać myszką "dodaj" - klikamy shift+enter.
Brzydota leży w oku patrzącego.
What is 'first' is not necessarily more original or more important – it could be just preliminary.
Motopompa męska
Anima jest mądra i śliczna!!

Reputacja: 5524

Reklama

Re: Nasze life-haki

Postprzez Motopompa » 4 lut 2016, o 23:07

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
What is 'first' is not necessarily more original or more important – it could be just preliminary.
Motopompa męska

Postprzez Stanisław Ssakmorski » 4 lut 2016, o 23:40

Motopompa napisał(a):Tricki, których używacie żeby być w czymś harder, better, faster, stronger.

Study hard, practice a lot, and be obsessive about it :twisted:

A poza tym używam routera do szybszego doprowadzania piwa do temperatury pokojowej
(z wyjątkiem letnich upałów nie przepadam za zimnym, szkoda gardła): po prostu stawiam lub kładę na nim puszkę czy butelkę - jest płaski i się całkiem nieźle nagrzewa.
A potem lodowiec wycofał się, zostawiając po sobie moreny, jeziora i kamienie...
E. Niziurski
Stanisław Ssakmorski męska
Flażolet

Reputacja: 2895

Postprzez Tigi » 6 lut 2016, o 09:18

no proszę, szukałam czegoś takiego jak Anki:-) thx!
"One can't believe impossible things."
"I dare say you haven't had much practice. When I was your age, I always did it for half an hour a day. Why, sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.”
Tigi żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 1201

Postprzez 4jola » 22 lut 2016, o 19:47

Wajola! Nie moje ,ale fajne. Maj namber łan:organizer na kable.
http://rtvagd.wp.pl/gid,18176293,page,8 ... jecie.html
"My,z matką twoją,rasizmowi mówimy twarde i zdecydowane: raczej nie !"

"-Zamknijcie się sierżancie.Jesteście wolnym trollem.To rozkaz."
4jola
Pani Palm

Reputacja: 5117

Postprzez Motopompa » 22 lut 2016, o 20:05

Hej programiści, jak się nauczyć szybko wklikiwać słowa w komputer? Przyznam się, że wykorzystuję może z 5 palców obu rąk, a to bez sensu.
Motopompa męska

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 22 lut 2016, o 20:24

Mistrz klawiatury. Taki program. Ćwiczy się pisanie i już:)polecam.
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca

Reputacja: 5076

Postprzez Motopompa » 23 lut 2016, o 20:16

Znam, znam, ale szczerze mówiąc nie chcę tracić czasu ani energii na takie ćwiczenie. Programiści jakos sami sobie to wyrabiają, tylko nie wiem czy są jakieś "złote rady"?
Motopompa męska

Postprzez niebezpiecznyGroszek » 24 lut 2016, o 17:21

podstawy maszynopisania bezwzrokowego w pdf? :)
Video lupum.
niebezpiecznyGroszek
Rebeliant

Reputacja: 3928

Postprzez Corvvin » 16 maja 2016, o 19:07

Z mistrza klawiatury korzystałem chwilę ale to tak z 15 lat temu, parę podstaw mi to dało ;)
A tak poza tym pisać na klawiaturze nauczyłem się dziesiątki godzin spędzając na rozmowach na gg ;)

Jeśli chodzi o programowanie to mogę sprzedać parę tricków - ale nie wiem, czy kogokolwiek to tutaj zainteresuje.

Przydatne skróty klawiaturowe w przeglądarce:
ctrl+f - szukanie, myślałem że każdy to zna, ale poznałem koleżanki co nie znają ;)
ctrl+t - nowa zakładka
ctrl+shift+t - przywrócenie ostatnio otwartej karty
ctrl+f5 - odświeża stronę wraz z schaszowanym plikami - przydaje się gdy np. nie wczytał się jakiś obrazek cały, albo coś się rozjeżdża na stronie...

W Windowsie, gdy Ci się zamieni Y z Z to wciśnij prawy ctrl i shift...

A tak ogólnie to warto kupić porządną myszkę z dużą ilością przycisków i na niej skróty oprogramować różne - bardzo przyspiesza pracę ;) W ogóle na myszce i klawiaturze, nie ma co oszczędzać...

----

Z moich leniwych patentów - zwykle robię sosy np. do makaronu na zapas. Nie chce mi się ich osobno podgrzewać - jak wodę na kolejny makaron, to kładę na garnek płaski talerz i po nim rozsmarowuje sos - przy okazji się podgrzewa :P

A tak z dzisiaj - aplikacja TED na telefon ma opcje zgrywania wykładów offline - bardzo fajne, oszczędza
t̶r̶a̶m̶w̶a̶j̶ transfer i eliminuje problemy z zasięgiem sieci gdzieś w drodze ;) A że przeciętnie mają po 15 minut - idealnie tyle ile w metrze jadę do pracy :D
Obrazek
Corvvin męska
Uczulony na szczęście

Reputacja: √-1

Postprzez Anima Vilis » 16 maja 2016, o 21:23

Suchy szampon - kiedy na prawdę szybko musisz wyglądać jakbyś ostatnio mył/a głowę ;)

ps. Dziękuję Corvvinie. Nie wiedziałam.
Ostatnio edytowano 16 maja 2016, o 21:26 przez Anima Vilis, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
- A kiedy zaczyna się sztuka współczesna?
- Od 2 promili
Anima Vilis żeńska
Jednoosobowy kabaret

Reputacja: 4857

Postprzez Silumer » 16 maja 2016, o 21:25

Anima Vilis napisał(a):Suchy szampon - kiedy na prawdę szybko musisz wyglądać jakbyś ostatnio mył/a głowę

A na dodatek super robi objętość, co dla cienkowłosych jest błogosławieństwem :D
'What color is in a picture, enthusiasm is in life'
Vincent van Gogh
Silumer żeńska
Profesor NU

Reputacja: 1826

Postprzez Corvvin » 16 maja 2016, o 21:28

Anima Vilis napisał(a):Suchy szampon - kiedy na prawdę szybko musisz wyglądać jakbyś ostatnio mył/a głowę ;)

Moja znajoma właśnie chyba w weekend mi sprzedawała ten patent...

Ale dziś mnie jej lenistwo, połączone z zasypianiem do pracy powaliło. Włosy z tyłu czesze w taki kokon, a myje tylko grzywkę, żeby wyglądać świeżo :D Można myć włosy na raty...

Kolejne hacki... Jak znasz tylko czyjś email, a chcesz wyczaić konto na fb - to wystarczy się próbować kilka razy na ten email zalogować na fb, wpisując błędne hasło... Przy którejś kolejnej próbie wyskoczy avatar i imię, i nazwisko ;) Podobnie można próbować z numerem telefonu - podziała jeśli ma podany do konta ;)
Obrazek
Corvvin męska
Uczulony na szczęście

Reputacja: √-1

Postprzez Cudo_Tyłeczek » 16 maja 2016, o 21:37

To już nie lifehack, to stalking...
Mogget napisał(a):Sonderkommando cudo juz zrobila, co swoje?
Cudo_Tyłeczek żeńska
Matka Ojca

Reputacja: 5076

Postprzez Jadźka » 19 maja 2016, o 08:26

Corvvin napisał(a):Włosy z tyłu czesze w taki kokon, a myje tylko grzywkę, żeby wyglądać świeżo :D Można myć włosy na raty...

Ktora bez winy... Ja na pewno nie bede rzucac kamieniem :P

Pare lifehackow podrozniczych, wiekszosc malo odkrywcza, ale moze komus sie przydadza:
- najtaniej jest kupowac bilety we wtorki albo srody. Zapomnijcie o bookowaniu lotow w weekend (pomijam fakt, ze same daty podrozy lepiej zeby byly w srodku tygodnia niz od weekendu do weekendu, bo wiem ze to czesto jest warunkowane urlopem itd)
- jesli polujesz przez dluzszy czas na dane bilety, przegladaj wyszukiwarki w trybie incognito, albo czysc historie i cookies po kazdym wyszukiwaniu
- ubrania zajmuja mniej miejsca jak sie "roluje" zamiast skladac w kostke (do tego mniej sie gniota)
- jesli oznaczysz swoja walizke jako "Fragile", istnieje duza szansa, ze bedzie zawsze kladziona na wierzchu, co oznacza, ze jako pierwsza "wyjedzie" na lotnisku na tasme
- na lotniskach miedzynarodowych warto sprawdzac, czy np Twoja karta kredytowa nie upowaznia Cie do wstepu do VIP Lounge i innych przyjemnych miejsc ;)
Nie ma innego życia, tylko najbliższe pięć minut. Reszta to wyobraźnia.
S. Mrożek

Random Travel Stories by Jadwi
Jadźka żeńska
Kierownik studiów nieokreślonych

Reputacja: 3287

Następna strona

Powrót do Luźne dysputy

Nigdy nie ufaj psu z pomarańczowymi brwiami.

Wyprawa czarownic, dodał(a) ratharienn