Trylogie i krótkie serie

Długa Ziemia, Długa Wojna, Długi Mars i Długa Utopia

O serii książek z Johnnym Maxwellem w roli głównej, Nomach i potencjalnych innych krótkich seriach.

Re: Długa Ziemia, Długa Wojna, Długi Mars i Długa Utopia

Postprzez mastergreed » 9 kwi 2015, o 08:02

Uuu! napisał(a):No i niesłusznie, bo trójka jest duuużo lepsza.

Pewnie po jeszcze kilku takich opiniach się w końcu przekonam i zorganizuję miejsce w grafiku na lekturę :).
Nie mogę już edytować, więc tak niefajnie postnę pod postem... Uwaga na ewentualne spoilery...

W końcu się skusiłem, przeczytałem Długiego Marsa i... e, um.. yy... No, tak to mniej więcej wygląda.

Głównych bohaterów pierwszej książki prawie jakby nie było. Cała wycieczka po Długim Marsie nudna, a najciekawszy temat - dlaczego to nie są Marsy równoległe - w ogóle nie został rozwinięty. Lot Jankesów też się dłużył, a w końcu nigdzie konkretnie nie dolecieli. Superdzieci tak denerwowały, że ja bym tę jądrówkę jednak odpalił.

Oto moja zacna recenzja - poetycko myślę, że jej styl bardzo ładnie streszcza Długiego Marsa. I tylko ostateczne wrażenie mam inne, niż po Długiej Wojnie. Teraz nie będę czekał, ale jak najszybciej przeczytam Długą Utopię, bo może chociaż końcówka uratuje serię. A jeśli nie, to - nie licząc Długiej Ziemi - będą to pierwsze Pratchetty (hmm, pół-), których się pozbędę, bo tylko miejsce marnują na półce.
mastergreed
Student Magii

Reputacja: 142

Reklama

Postprzez Rob Rozbój » 25 maja 2015, o 17:29

Długą Ziemię łyknąłem, choć nie bez wybojów. Długą Wojnę zmęczyłem. Wątki, tak ciekawie zaczęte w Ziemi, tu sprawiają wrażenie ciągniętych na siłę. Akcja momentami ciągnie się jak flaki bez oleju, a zwroty ma ostre jak tor emeryta. Nowe światy, sytuacja z yeti schodzą na dalszy plan za interakcją Joshuy z innymi bohaterami, które są zwyczajnie...nudnawe.
Statek dobry, choć sławę ma złą!
Rob Rozbój męska
Mag IV stopnia

Reputacja: 922

Postprzez Ava Darmazaf » 25 maja 2015, o 17:58

Hmm... Wy tak niekorzystnie, to ja dla odmiany w drugą stronę. Wszystkie trzy części przeczytałam błyskawicznie i z dużą przyjemnością. Może dlatego, że zwyczajnie lubię sf, a właśnie seria ŚÐ jest dla mnie odskocznią w stronę fantasy. Może zwracam uwagę na inne aspekty książki... Trudno powiedzieć. Oczywiście nie wszystko musi się podobać każdemu. Z mojej strony najwięcej punktów zebrała właśnie owa ewolucja gatunku ludzkiego. I nie była denerwująca, a niepokojąca i stawiająca nowe pytania o pokrewieństwo (bardzo pierwsze i odległe)z innymi gatunkami kroczących. Podróż po Marsie można by rzeczywiście nieco ciekawiej opracować, ale nie zburzyła ona dobrej opinii jaką mam o tej książce. W Długiej wojnie znów bardziej pociągał mnie aspekt walki o uznanie innych istot myślących niż cała część z polityką Wnuczki i jej dziedziną. Każdemu wedle upodobań. Czekam niecierpliwie na ostatnią książkę cyklu i z całą pewnością pozbywać się ich nie zamierzam. :)
Ava Darmazaf żeńska
Student Magii

Reputacja: 125

Postprzez Elencza » 26 sty 2016, o 11:45

"Długa Ziemia" mnie nie wciągnęła, z "Długiej Wojny" nic nie pamiętam, wręcz zaczęłam się zastanawiać czy ja ją w końcu przeczytałam :oops: :Długi Mars" czytało mi się już zupełnie przyjemnie, choć bez entuzjazmu. "Długa Utopia" wciąż przede mną. Miałam zamiar ja sobie odpuścić, ale po przeczytaniu postów z tego wątku, zmieniłam zdanie. Spróbuję wypożyczyć wszystkie 4 części i czytać jedna po drugiej. Może wtedy wyklaruje mi się jakiś konkretny osąd.
"Po prawej z głośnym wrzaskiem zawodu pękła cienka bariera pomiędzy namiętnym kochankiem, a kandydatem na świeżo upieczonego (za jakieś 9 miesięcy) ojca." M.Sobczak
Elencza żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 636

Postprzez Bacha85 » 26 sty 2016, o 11:53

Części jest pięć :) Po Długiej Utopii będzie jeszcze Długi kosmos :)
Mam w sumie podobne odczucia, ale wiem już, że Długą Utopię dostanę jako recenzentkę, więc muszę się mocniej skupić na Długim Marsie, a może i przypomnieć sobie Długą Ziemię.
Na krzewie obok, miodowy ptak gniazdo buduje skrzydlaty,
patrząc na niego wspominam, jak zabrałeś mi moje kwiaty" Closterkeller- Cyan

"Så skapte hon mig i ulven grå
Och sade jag skulle åt skogen gå" Garmarna- Vedergällningen
Bacha85 żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 873

Postprzez Elencza » 26 sty 2016, o 14:21

Dzięki Bacha, nie wiedziałam, że jest 5 części, to muszę sobie w odpowiednim czasie zarezerwować w bibliotece.
"Po prawej z głośnym wrzaskiem zawodu pękła cienka bariera pomiędzy namiętnym kochankiem, a kandydatem na świeżo upieczonego (za jakieś 9 miesięcy) ojca." M.Sobczak
Elencza żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 636

Postprzez mastergreed » 21 lut 2016, o 09:33

Po lekturze Długiej Utopii umiejscowię ją na drugim miejscu listy "jakości" długiej serii. Długa Ziemia wciąż jest moją ulubioną. Długa Wojna i Długi Mars były nudne i poważnie zastanawiałem się, czy zainwestować w Długą Utopię. Ale na szczęście postanowiłem zakupić i przeczytać.

Brakło humoru, nie czuć Pratchetta, ale mimo to jest dobrze. Wydaje mi się, że Długa Utopia jest częścią, która "dojrzała", dosłownie jakby przeszła z nastolatka w osobę dorosłą. Ale też coś mi mówi, że ostateczną wizję Pratchetta/Baxtera trzeba będzie ocenić dopiero po premierze Długiego Kosmosu.
mastergreed
Student Magii

Reputacja: 142

Postprzez Bacha85 » 9 mar 2016, o 14:21

Zaczęłam "Długi Mars" w oczekiwaniu na recenzencką "Długą utopię" i nie wiem, coś mi się tak strasznie nie klei czytanie tej książki...
Niby wszystko ok, ale zupełnie nie mam chęci do niej wracać.
Inna sprawa, że mam teraz nieco na głowie, a i musu wyrobienia się w terminie nie mam :D
Na krzewie obok, miodowy ptak gniazdo buduje skrzydlaty,
patrząc na niego wspominam, jak zabrałeś mi moje kwiaty" Closterkeller- Cyan

"Så skapte hon mig i ulven grå
Och sade jag skulle åt skogen gå" Garmarna- Vedergällningen
Bacha85 żeńska
Mag IV stopnia

Reputacja: 873

Postprzez pabloski » 17 maja 2016, o 19:50

Czy ktoś wie co z Długim Kosmosem? Są jakieś daty?
pabloski
Gorzej niż Rincewind

Reputacja: 20

Długa Ziemia,Długa Wojna,Długi Mars,Długa Utopia i Długi Kos

Postprzez Rince » 26 paź 2016, o 21:46

Dobre pytanie, wersja angielska jest dostępna od kilku miesięcy, ale na polskie tłumaczenie pewnie przyjdzie trochę poczekać...
Jak już wielu z Was zauważyło - poziom serii jest nierówny, zaczyna się obiecująco od Długiej Ziemi, potem dosyć słaba Długa Wojna, nieco lepszy Długi Mars i całkiem dobra Długa Utopia. Swoją drogą zakończenie Długiej Utopii moim zdaniem było napisane w taki sposób, że pozwalałoby na zakończenie całej serii w tym miejscu - dlatego ze zdziwieniem przyjąłem wiadomość o Długim Kosmosie - ciekawe czy będzie to kontynuacja, czy jakieś nowe wątki ;)
W każdym razie może być ciekawie i ładnie zamknąć pięcioksiąg, oby tylko się nie okazało, że dostaniemy coś pokroju Długiej Wojny...
Rince - mag, poliglota, umiejący błagać o litość w kilkunastu językach, dzięki doświadczeniu, zdobywanemu zawsze wbrew woli, doprowadził do perfekcji niezwykle ważną umiejętność - zdolność przeżycia. KTO WCZEŚNIE SIĘ Z ŁÓŻKA ZBIERA, TEN WCZEŚNIE UMIERA...
Rince męska
Mag II stopnia

Reputacja: 398

Postprzez nimfadora.arwena » 25 lis 2016, o 07:57

Może jest gdzieś tłumaczenie nieoficjalne? Ja tak czytam moją ulubioną sagę. Nie ma wg tłumaczeń więc w sumie nie mam wyboru. Zdobyłam na Chomikuj.
TO WŁAŚNIE CALI ŚMIERTELNICY, kontynuował Śmierć. MAJĄ TYLKO PARĘ LAT NA TYM ŚWIECIE, A POŚWIĘCAJĄ JE NA KOMPLIKOWANIE NAJPROSTSZYCH SPRAW. FASCYNUJĄCE
nimfadora.arwena żeńska
Student Magii

Reputacja: 40

Poprzednia strona

Powrót do Trylogie i krótkie serie

Przesuwał wzrokiem od twarzy do twarzy, co sprawiało, że większa część grupy natychmiast zaczęła grać role Zespołu Synchronicznej Obserwacji Podłogi i Sufitu.

Straż nocna, dodał(a) grace